Francja ma ambitny cel w PV do 2030. Ale celu na 2018 nie wypełni

Francja ma ambitny cel w PV do 2030. Ale celu na 2018 nie wypełni
Fot. Solairdirect

Rząd Emmanuela Macrona w ramach zaprezentowanej ostatnio strategii energetycznej zapowiedział duże inwestycje w fotowoltaikę. Mimo jasnego i konsekwentnie wdrażanego od kilku lat systemu wsparcia producentów energii słonecznej Francuzom nie uda się jednak wypełnić celu zainstalowanego potencjału PV, który przyjęli na koniec 2018 r.

Jak wynika z założeń przedstawionej ostatnio przez rząd Emmanuela Macrona nowej strategii energetycznej Francji, moc działających tam elektrowni fotowoltaicznych ma wzrosnąć do roku 2030 do poziomu 45 GW, czyli pięciokrotnie w stosunku do aktualnej zainstalowanej mocy.

W ten sposób fotowoltaika, a także energetyka wiatrowa, której zainstalowany potencjał do 2030 r. ma wzrosnąć trzykrotnie (obecnie 14,28 GW), wypełnią część miejsca, które we francuskim miksie energetycznym zwolni do tego czasu energetyka jądrowa – przewidziano zamknięcie 14 reaktorów do 2035 r., a także energetyka węglowa, która ma całkowicie zniknąć już w roku 2022.

REKLAMA

Francuzi od kilku lat konsekwentnie i intensywnie wdrażają kolejne aukcje dla fotowoltaiki, a działającym na tym rynku inwestorom, którzy z kilkuletnim wyprzedzeniem znają harmonogram aukcji, inwestorzy w innych krajach mogą tylko pozazdrościć.

Ostatnia z francuskich aukcji, pierwsza mieszana aukcja dla wiatru i fotowoltaiki, skutkowała przyznaniem wsparcia wyłącznie dla projektów PV na łączną moc 200 MW, a zaproponowana przez inwestorów cena wyniosła przeciętnie 54,9 EUR/MWh.

Mimo to Francji nie uda się osiągnąć zainstalowanego potencjału fotowoltaiki, który na koniec 2018 r. miał sięgnąć 10 GW. Jak wynika z ostatnich informacji podanych przez narodowego operatora systemu przesyłowego RTE, do końca trzeciego kwartału br. moc francuskich elektrowni PV wzrosła do 8,374 GW, co oznacza, że osiągnięcie poziomu 10 GW jest nierealne.

REKLAMA

Wyłącznie w trzecim kwartale br. we Francji zainstalowano elektrownie fotowoltaiczne o mocy 213 MW, a w pierwszych trzech kwartałach br. przyłączono 1,113 GW.

Obecnie potencjał wszystkich źródeł odnawialnych we Francji zbliża się do poziomu 49 GW, z czego 2,8 GW zainstalowano w roku 2017.

W 2016 roku rada Conseil Superieur de l’Energie, pracująca jeszcze w rządzie François Hollande, przyjęła cel m.in. zwiększenia krajowego potencjału w zakresie energetyki słonecznej i wiatrowej odpowiednio do poziomu 30 GW oraz 25 GW już w roku 2023.

Paryż uzgodnił wówczas, że do 2030 r. udział OZE we francuskim miksie energii elektrycznej wzrośnie do 40 proc. Na razie energia odnawialna stanowi ok. 1/5 francuskiego miksu energii elektrycznej.

Cel Francji na 2020 r., do którego realizacji zobowiązała się na forum Unii Europejskiej, to zwiększenie produkcji zielonej energii w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie do 23 proc. krajowego zapotrzebowania. Tymczasem według Eurostatu na koniec 2016 r. Francuzom udało się osiągnąć poziom 16 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.