BP zbuduje kilkaset MW w fotowoltaice. CPPA zamiast subsydiów

BP zbuduje kilkaset MW w fotowoltaice. CPPA zamiast subsydiów
Fot. Lightsource BP

Nalężący do paliwowego giganta deweloper elektrowni fotowoltaicznych Lightsource BP zapowiedział postawienie w Wielkiej Brytanii ogromnych farm PV. Deweloperzy inwestujący w OZE na Wyspach nie mogą już liczyć na rządowe gwarancje czy subsydia. W zamian muszą szukać klientów na energię na rynku, dla którego energia odnawialna staje się jednak coraz atrakcyjniejsza.

Wiadomo, że farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 300 MW, które na Wyspach ma postawić należący do BP deweloper, będą bazować na komercyjnych, wieloletnich umowach sprzedaży energii (Corporate Power Purchase Agreement, CPPA). Lightsource BP nie podaje na razie, z jakimi odbiorcami porozumiał się w celu sprzedaży energii.

Cytowany przez brytyjski serwis Solar Power Portal Nick Boyle, CEO Lightsource, podkreśla, że zawarcie takich umów było możliwe dzięki temu, że energia z fotowoltaiki stała się atrakcyjna kosztowo w porównaniu do energii z innych źródeł – jak zapewnia Boyle – nawet w porównaniu do energii z lądowych wiatraków, która jest uznawana za obecnie najtańszą formę energii.

REKLAMA

Lightsource BP zapowiada, że dzięki tym inwestycjom wróci na obroty, na których pracował ostatnio na brytyjskim rynku zanim wygaszono tam wsparcie dla fotowoltaiki w postaci zielonych certyfikatów, kiedy na Wyspach co roku podłączano do sieci instalacje o mocy liczonej w gigawatach.

Teraz brytyjski rynek PV może jednak wejść w drugą falę boomu inwestycyjnego, który będzie już wynikać z warunków rynkowych.

Lightsource to zresztą pionier  w inwestycjach w fotowoltaikę bazujących na komercyjnych umowach PPA. Przykład to zawarta w tym roku umowa na sprzedaż energii z farmy fotowoltaicznej o mocy 6,42 MW, która powstała w miejscowości Newtownabbey w Irlandii Północnej. Energia dla odbiorcy, miejscowego producenta tworzyw sztucznych, jest dostarczana za pośrednictwem bezpośredniej linii energetycznej.

REKLAMA

Wcześniej Lightsource zrealizował inwestycje w PV w podobnym modelu m.in. dla Belfast International Airport, Bentley Motors czy dostawcy wody dla Londynu, firmy Thames Water, dla której energia dostarczana jest z największej w Europie pływającej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 6,3 MW.

Brytyjski deweloper od roku jest częścią grupy BP. Paliwowy potentat przejął za 200 mln dolarów 43 proc. udziałów Lightsource.

Brytyjska firma jest aktywna na rynkach fotowoltaicznych w Europie, Stanach Zjednoczonych, Indiach i na Bliskim Wschodzie, a w planach ma zwiększenie potencjału swoich elektrowni PV do 8 GW.

Do końca ubiegłego roku Lightsource uruchomił farmy fotowoltaiczne o mocy 1,3 GW, a ponadto posiada kontrakty na serwisowanie elektrowni PV na 1,9 GW. W fotowoltaikę Brytyjczycy zainwestowali 2,3 mld funtów.

Według aktualnych prognoz, których autorem jest BP, do roku 2035 udział fotowoltaiki w globalnym miksie energii elektrycznej wzrośnie do 10 proc., a z PV będzie generowane wówczas 1/3 wytwarzanej na świecie energii odnawialnej. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.