Fotowoltaiczny tracker z AGH naśladujący ruch roślin

Fotowoltaiczny tracker z AGH naśladujący ruch roślin
Fot. AGH

Studentka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zbudowała system umożliwiający podążanie paneli fotowoltaicznych za ruchem słońca, co oznacza wyższe uzyski energii. Konstrukcja naśladuje ruchy roślin, podążając za najkorzystniejszym nasłonecznieniem.

Projekt studentki AGH, Karoliny Gocyk, zakłada umieszczenie panelu solarnego na szkielecie o kształcie łodygi, który ma na sobie mniejsze ogniwa słoneczne i podłączone do nich mechanizmy sterujące konstrukcją. Szkielet jest elastyczny i może dowolnie poruszać się za zmieniającym położenie słońcem. Urządzenie pozwala modułom PV zmienić ich kąt nachylenia w zależności od padania światła, aby jak najefektywniej wykorzystać energię słoneczną.

Jak informuje krakowska uczelnia, łodyga może być budowana na wiele sposobów i dzięki temu dostosowywać się do różnego środowiska. To z kolei pozwala na ulokowanie ogniw w dowolnym miejscu np. na dachu, czy innej pochyłej powierzchni. Modułowa konstrukcja ma sprawić, że mechanizm jest bardziej odporny na wiatr czy mróz, a panele będzie można umieścić także blisko siebie, co zoptymalizuje wykorzystanie dostępnej powierzchni – w porównaniu do tradycyjnych elektrowni PV, w których rzędy paneli muszą być umieszczone w większej odległości, aby wykluczyć wzajemne zacienianie.

REKLAMA

AGH zapewnia, że rozwiązanie pozwala także tworzyć małe elektrownie słoneczne na użytek gospodarstwa domowego, a także mini elektrownie, które można umieścić na biurku czy parapecie. Te ostatnie mogą naładować np. telefon, powerbank czy inną elektronikę o małym poborze mocy.

REKLAMA

Karolina Gocyk za swój projekt zdobyła nagrodę podczas festiwalu naukowego Gdynia E(x)plory Week 2018. Obecnie jej pomysł jest na etapie prototypu, jednak niewykluczone, że mógłby znaleźć firmę zainteresowaną produkcją takich urządzeń na szerszą skalę.

Urządzenie opracowane przez studentkę to jeden z kilku realizowanych na AGH  projektów zakładających wykorzystanie słońca jako źródła energii. Na krakowskiej uczelni powstała już łódź solarna, a w planach jest ukończenie bezzałogowego samolotu napędzanego przez fotowoltaikę. Studenci AGH prowadzili także warsztaty z zakresu energii słonecznej w Tadżykistanie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o