Koło Olsztyna powstanie duża farma PV

Koło Olsztyna powstanie duża farma PV
Farma fotowoltaiczna w Gryźlinach. Foto: Starostwo Powiatowe w Olsztynie

W pobliżu lotniska Olsztyn-Dajtki ma powstać farma fotowoltaiczna o mocy 3 MW. Po uruchomieniu będzie to jedna z największych farm PV w kraju.

Za inwestycją stoi spółka Bob Energetyk, która ma już na koncie uruchomienie elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 10 MW, w tym farmy fotowoltaicznej o mocy 2 MW uruchomionej na terenie po wysypisku śmieci w Olsztynku.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, budowa farmy fotowoltaicznej przy lotnisku Dajtki ma ruszyć wiosną. Wiadomo, że energia ma być sprzedawana na Towarowej Giełdzie Energii.

REKLAMA

Spółka Bob Energetyk jest jednym z beneficjentów ostatniego konkursu na unijne dofinansowanie do inwestycji w wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych, przeprowadzonego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, działanie 4.1, konkurs RPWM.04.01.00-IZ.00-28-002/16.

Wiadomo, że całkowity koszt dofinansowanej inwestycji ma wynieść 14,39 mln zł, z czego 8,24 mln zł ma pokryć unijna dotacja.

W pobliżu elektrowni fotowoltaicznych, które koło Olsztyna ma postawić spółka Bob Energetyk, znajduje się postawiona już w 2014 r. farma PV o mocy 1 MW, zlokalizowana na podolsztyńskim lotnisku w Gryźlinach.

REKLAMA

Ten projekt został realizowany przez spółkę Fotowoltaika Gryźliny, która należy do powiatu olsztyńskiego i gminy Stawiguda.

Wartą 5 mln zł netto inwestycję dofinansowano ze środków unijnych i krajowych. Część środków pochodziła z unijnej dotacji oraz pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. 

Obecnie w woj. warmińsko-mazurskim prowadzony jest kolejny konkurs na unijne dofinansowanie z działania 4.1 dotyczącego inwestycji w OZE, w którym można ubiegać się o dotacje m.in. na budowę elektrowni fotowoltaicznych o maksymalnej mocy 2 MW.

Nabór wniosków w konkursie z budżetem 153,57 mln zł będzie prowadzony jeszcze do 7 stycznia 2019 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.