Niemcy wypełnili rządowy cel w PV. Pierwszy raz od 5 lat

Niemcy wypełnili rządowy cel w PV. Pierwszy raz od 5 lat
Fot. Conergy

Niemiecki rynek fotowoltaiczny ma za sobą udany rok. Potencjał nowych systemów fotowoltaicznych w końcu dobił do założeń przyjętych w rządowej strategii energetycznej, a do tego właściciele elektrowni PV za naszą zachodnią granicą wyprodukowali w ubiegłym roku o 1/5 więcej energii niż w roku 2017.

Łączna moc elektrowni fotowoltaicznych zainstalowanych w Niemczech w 2018 roku była znacznie wyższa w porównaniu do potencjału zainstalowanego w roku 2017 i przekroczyła 2,5 GW – czyli wyznaczony kilka lat temu docelowy poziom rocznych mocy, które miał instalować według założeń Berlina niemiecki rynek solarny.

Takiego wyniku nie udało się jednak osiągnąć od 2013 r., co wynikało ze znaczącego zmniejszenia preferencyjnych stawek za sprzedaż energii z nowych systemów PV.

REKLAMA

Napędzane wysokimi stawkami taryf gwarantowanych rekordowe inwestycje w fotowoltaikę Niemcy notowali w latach 2009-2012, podłączając wówczas do sieci kolejno 7,4 GW, 7,9 GW oraz 7,6 GW. W roku 2013 roczny potencjał nowych instalacji spadł do 3,7 GW, w roku 2014 do 1,2 GW.

Od tego czasu niemiecki rynek PV notował systematyczną poprawę jeśli chodzi o nowe instalacje, uruchamiając w latach 2015-17 systemy PV o mocy kolejno 1,3 GW, 1,5 GW i 1,75 GW.

Jak pokazują najnowsze dane, w ubiegłym roku inwestycje w fotowoltaikę w Niemczech przyspieszyły jeszcze wyraźniej, czemu sprzyjał dalszy spadek kosztów instalacji  fotowoltaicznych.

Według ostatnich danych niemieckiej federalnej agencji Bundesnetzagentur, w listopadzie ub.r. w Niemczech zarejestrowano nowe systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 223,6 MW, czyli o około 40 MW więcej niż w październiku.

Bundesnetzagentur podaje, że dzięki temu łączna moc wszystkich systemów PV zainstalowanych w Niemczech w pierwszych jedenastu miesiącach 2018 r. przekroczyła 2,6 GW.

Tym samym na koniec listopada łączny potencjał elektrowni fotowoltaicznych pracujących za naszą zachodnią granicą wzrósł do 45,55 GW.

Według wyliczeń BSW Solar, znajdujące się w Niemczech elektrownie fotowoltaiczne w 2018 roku wyprodukowały w sumie niemal 46 TWh energii elektrycznej, osiągając poziom produkcji z całego 2017 r. już na koniec trzeciego kwartału i notując w całym 2018 r. generację wyższą rok do roku o 18 proc.

REKLAMA

Według danych niemieckiego instytutu Fraunhofera systemy PV w Niemczech wytworzyły w ub.r. łącznie 45,75 TWh energii elektrycznej, uzyskując 8,4-procentowy udział w krajowym miksie wytwarzania energii elektrycznej.

Niższe taryfy

Przekroczenie poziomu 2,5 GW zainstalowanej w skali roku fotowoltaiki spowoduje kolejne obniżenie taryf gwarantowanych, które są nadal przyznawane w Niemczech dla uruchamianych systemów fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 750 kW.

Inwestorzy budujący większe elektrownie PV muszą konkurować o gwarantowaną cenę, konkurując o rządowe gwarancje w organizowanych co kilka miesięcy aukcjach. Osiągane w tych aukcjach ceny za energię wynosiły w ubiegłym roku około 0,05-0,06 EUR/kWh.

Uruchomienie w styczniu mniejszych instalacji, o jednostkowej mocy do 100 kW, oznacza przyznanie na 20 lat taryf w wysokości od 0,0996 EUR/kWh do 0,1147 EUR/kWh w zależności od wielkości podłączanego systemu.

Większe cięcia obejmą systemy PV o jednostkowej mocy od 100 kW do 750 kW, w przypadku których stosuje się, w ramach tzw. bezpośredniego marketingu, sprzedaż energii na rynku z gwarancją wyrównania do przysługującego poziomu taryfy.

Dla instalacji uruchamianych w tej grupie w styczniu przysługujące stała taryfa w wysokości od 0,1036 EUR/kWh do 0,1147 EUR/kWh.

Z początkiem lutego, zgodnie z mechanizmem wpisanym do niemieckiego systemu wsparcia dla fotowoltaiki tuż przed końcem 2018 r., taryfy dla takich instalacji uruchamianych po 31 stycznia zostaną zmniejszone z minimalnego poziomu 0,1036 EUR/kWh do 0,0987 EUR/kWh, a następnie do 0,0939 EUR/kWh i 0,089 EUR/kWh dla instalacji uruchamianych odpowiednio w marcu i kwietniu.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.