IEO: realne 1,2 GW w fotowoltaice do 2020

IEO: realne 1,2 GW w fotowoltaice do 2020
Podlasie Solar Park. Foto. R.Power

Instytut Energetyki Odnawialnej ocenia jako realne postawienie w naszym kraju do 2020 r. elektrowni fotowoltaicznych o całkowitej mocy 1,2 GW. IEO ocenia, przy tym, że po uwzględnieniu inwestycji mających powstać w wyniku aukcji zaplanowanych na ten rok, a także przy dodatkowym wsparciu dla prosumentów, możliwe byłoby nawet zwiększenie krajowego potencjału PV do ok. 3,2 GW.

IEO informuje, na podstawie wyników wszystkich trzech dotychczasowych aukcji „fotowoltaicznych” zebranych w raporcie „Projekty Fotowoltaiczne w Polsce ‘2018”, że te aukcje wygrały 990 projekty należące do 549 podmiotów, a ich łączna moc wynosi prawie 0,9 GW.

Instytut ocenia przy tym, że największy udział zrealizowanych inwestycji z projektów objętych dotąd wsparciem w systemie aukcyjnym powinien dotyczyć ostatniej aukcji z listopada 2018 r., podczas gdy wiele projektów z pierwszej aukcji z grudnia 2016 r. mogło nie zostać sfinalizowanych z powodu niejasności związanych m.in. z brakiem notyfikacji tego systemu wsparcia, co utrudniało pozyskanie bankowego finansowania.

REKLAMA

Inaczej ma być jednak w przypadku projektów o całkowitej mocy ok. 500 MW, objętych rządowymi gwarancjami sprzedaży energii w wyniku ostatniej aukcji z listopada 2018 r.

Instytut Energetyki Odnawialnej zaznacza przy tym, że o ile w ostatniej aukcji wygrało znacznie więcej ofert w porównaniu do dwóch wcześniejszych aukcji, to zakres cen sprzedanej energii jest węższy, co – zdaniem IEO – wynika z faktu, że firmy nabrały doświadczenia w wyznaczaniu ceny ofertowej.

REKLAMA

W aukcji z listopada ceny energii sprzedanej w aukcji „fotowoltaicznej” wyniosły od 289 zł/MWh do 365 zł/MWh, natomiast w dwóch pierwszych aukcjach z grudnia 2016 r. i czerwca 2017 r. średnie ceny wyniosły odpowiednio 254 zł/MWh-409 zł/MWh oraz 195 zł/MWh-399 zł/MWh.

Instytut Energetyki Odnawialnej wskazuje przy tym wśród największych beneficjentów dotychczasowych trzech aukcji „fotowoltaicznych” firmy R. Power, Messner &Partner Gmbh, Zonda Cyprus Limited, Better Energy Poland A/S, a także Alseva Innowacje.

Jednocześnie IEO wskazuje na trend polegający na przejmowaniu projektów fotowoltaicznych już po wygranej aukcji.

redakakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.