Najwięksi producenci modułów i ogniw fotowoltaicznych za 2018 r.

Najwięksi producenci modułów i ogniw fotowoltaicznych za 2018 r.
Fot. SolarWorld

Chińscy producenci utrzymują dominację na globalnym rynku modułów fotowoltaicznych. Potwierdzają to dwa opublikowane w ubiegłym tygodniu rankingi największych producentów modułów PV pod względem sprzedaży za 2018 r. W jednym z tych rankingów pojawia się tylko jeden producent spoza Azji, natomiast w drugim rankingu są tylko firmy azjatyckie.

Rankingi największych producentów modułów fotowoltaicznych w 2018 r. opublikowały niemal w tym samym czasie dwie czołowe firmy zajmujące się analizami rynku PV.

W rankingu opracowanym przez brytyjską firmę „PV Tech” zebrano największych producentów, przy czym kryterium była wielkość sprzedaży modułów oferowanych wyłącznie pod własną marką.

REKLAMA

Ogółem dziesiątka największych producentów modułów fotowoltaicznych, wymieniona przez „PV Tech”, miała odpowiadać za około 60 proc. globalnej sprzedaży modułów PV w roku 2018, w którym według Bloomberg New Energy Finance na całym świecie powstały instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 107 GW w stosunku do niecałych 100 GW w roku 2017.

Pierwsze pięć miejsc w rankingu przypada producentom z Chin – mimo, że udział chińskiego rynku w zainstalowanym w ubiegłym roku globalnym potencjale nowych systemów PV zmalał w stosunku do roku 2017. W 2018 roku Chińczycy uruchomili elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 44 GW w stosunku do 53 GW w roku 2017.  

Na pierwszym miejscu w rankingu sprzedaży za 2018 rok utrzymał się, w stosunku do rankingu z 2017 roku, JinkoSolar. Chiński producent nie podał jeszcze wyników sprzedaży za cały ubiegły rok, przy czym w raporcie za trzeci kwartał informował o odnotowaniu rekordowej sprzedaży modułów fotowoltaicznych na poziomie 2,953 GW, prognozując na cały 2018 r. sprzedaż modułów o łącznej mocy 11,5–11,8 GW.

Na drugie miejsce w rankingu „PV Tech” dotyczącym największych producentów modułów PV za 2018 rok awansował JA Solar, a na trzecie miejsce spadła – w stosunku do rankingu za 2017 rok – chińska Trina Solar. Z kolei na czwarte miejsce awansował LONGi Solar, a na miejscu piątym – gorszym niż w roku 2017 – znalazł się Canadian Solar.

Na szóstym miejscu „PV Tech” wymienia natomiast pierwszego producenta spoza Chin – Hanwha Q-Cells, a na kolejnych miejscach są chińskie Risen Energy, GCL-SI i Talesun.

Pierwszą dziesiątkę zamyka jedyna firma spoza Azji – First Solar, amerykański producent cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych w technologii CdTe.

First Solar jest przy tym jedynym producentem w rankingu „PV Tech”, w przypadku którego cała sprzedaż modułów tej marki pochodzi wyłącznie z własnych fabryk. Pozostali czołowi producenci uzupełniają realizowane zamówienia, korzystając z produkcji także w fabrykach innych firm.

„PV Tech” zaznacza, że zbieranie danych na temat wielkości sprzedaży generowanej przez największych producentów w ostatnich latach stało się trudniejsze ze względu na fakt, że kilku czołowych producentów z Chin opuściło giełdę, zwalniając się w ten sposób z obowiązku podawania swoich wyników do publicznej wiadomości.

Różnice w zestawieniu największych producentów modułów fotowoltaicznych za 2018 rok widać w drugim z rankingów opublikowanych w ubiegłym tygodniu, przedstawionym przez tajwańską firmę „PV Info Link”.

REKLAMA

Z informacji przekazanych przez „PV Info Link” wynika, że dziesięciu największych producentów modułów fotowoltaicznych w 2018 r.  miało sprzedać łącznie 66 GW, co miało stanowić około 70 proc. całej ubiegłorocznej sprzedaży modułów PV na świecie, którą „PV Info Link” ocenia na 91,5 GW.

Na pierwszym i drugim miejscu w zestawieniu największych producentów modułów PV za 2018 rok, przygotowanym przez „PV Info Link”, są – podobnie jak w przypadku rankingu „PV Tech” – Jinko Solar oraz JA Solar. Na trzecim miejscu jest jednak Hanwha Q-Cells – jedyny producent w tym rankingu mający siedzibę poza Chinami, ex aequo z Trina Solar, na piątym miejscu znalazł się LONGi Solar.

Na kolejnych miejscach wymieniono chińskie firmy Canadian Solar, Risen Energy, GCL-Si, Suntech, a na ostatnim, dziesiątym miejscu sklasyfikowano jednocześnie producentów Chint i Talesun.

Na rok 2019 analitycy „PV Info Link” zapowiadają zwiększenie globalnej sprzedaży modułów fotowoltaicznych z 91,5 GW do 112 GW, przy czym dziesięciu największych producentów ma zachować łączny udział w rynku na poziomie około 70 proc.

Jednocześnie „PV Info Link” prognozuje wzrost znaczenia modułów monokrystalicznych, które mają odpowiadać za niemal 60 proc. tegorocznej, globalnej sprzedaży.

Najwięksi producenci ogniw fotowoltaicznych

Wcześniej zarówno „PV Tech” jak i „PV Info Link” przygotowały też zestawienia największych producentów ogniw fotowoltaicznych za 2018 r.

W rankingu „PV Tech” w pierwszej „10” wymienione są kolejno firmy: JA Solar, Tongwei, Trina Solar, Hanwha Q-Cells, JinkoSolar, LONGi, Shunfeng (Suntech), Canadian Solar oraz First Solar.

Z kolei w zestawieniu pięciu największych producentów ogniw wykonanym przez „PV Info Link” znajdziemy kolejno firmy Tongwei, Aiko, Uniex, URE oraz Motech. W tym zestawieniu pominięto jednak produkcję ogniw stosowanych w modułach fotowoltaicznych tych samych, wertykalnie zintegrowanych producentów, stąd brak w tym rankingu takich firm jak JA Solar, Trina Solar, JinkoSolar czy Hanwha Q-Cells.

Rok 2018 był kolejnym, w którym globalny rynek fotowoltaiczny odnotował wyraźny spadek cen modułów fotowoltaicznych. Jak przedstawiały się ich średnie ceny na początku 2019 r.? Więcej na ten temat w artykule: Średnie ceny modułów fotowoltaicznych na początku 2019 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o