Umowa na 40 mln zł na fotowoltaikę w Warszawie

Umowa na 40 mln zł na fotowoltaikę w Warszawie
Fot. ML System

Podkarpacka firma ML System, specjalizująca się w technologiach fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami, podpisała z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie (MPWiK) umowę o wartości 40 mln zł netto, której przedmiotem jest zaprojektowanie i wykonanie instalacji fotowoltaicznych na terenie zakładów i obiektów MPWiK.

W ramach umowy ze stołecznym MPWiK – największej w dotychczasowej historii ML System – przewidziano wykonanie instalacji fotowoltaicznych o całkowitej mocy 6,7 MW. Uwzględniono również uruchomienie systemu automatyki oraz instalację układów elektrycznych i energetycznych.

Wszystkie prace ML System musi wykonać do końca 2022 roku. Jak informuje warszawskie MPWiK, w pierwszym etapie projektu dofinansowanego ze środków unijnych, do końca 2021 r., systemy fotowoltaiczne zostaną umieszczone na dachach Stacji Pomp Kanałowych „Powiśle”, mieszczącej się u zbiegu ulic Karowej i Dobrej, i Pompowni „Nowodwory” przy ul. Mehoffera na Tarchominie. Z kolei do końca 2022 r. potrwa ich instalacja także na terenie oczyszczalni ścieków „Czajka”, „Południe”, „Dębe” oraz w Zakładzie Północnym w Wieliszewie.

REKLAMA

Wyprodukowana energia będzie wykorzystywana tylko na potrzeby własne MPWiK. Jak podaje stołeczna spółka wodociągowa, w tym celu zostaną zastosowane systemy odłączające czasowo poszczególne moduły, w przypadku, gdyby produkcja energii przewyższała zapotrzebowanie danego zakładu.

MPWiK w Warszawie szacuje, że instalacje fotowoltaiczne zapewnią roczną produkcję energii na poziomie ok. 6,7 GWh, co powinno pokryć ok. 25 proc. ogólnego zapotrzebowania MPWiK na prąd. Ma to pozwolić na wygenerowanie oszczędności na poziomie ok. 1,8 mln zł netto rocznie, co oznacza, że inwestycja powinna się zwrócić w ciągu ok. 7 lat. 

Obecnie do produkcji energii elektrycznej i cieplnej MPWiK w Warszawie wykorzystuje biogaz powstały w procesie fermentacji osadów ściekowych. W zmodernizowanej w latach 2008-2012 oczyszczalni ścieków „Czajka”rocznie pozyskuje się ok. 5,6 MW energii elektrycznej i 6,1 MW energii cieplnej, która w całości jest zużywana na potrzeby zakładu. Ciepłem z biogazu ogrzewane są wydzielone komory fermentacyjne, jak również wszystkie pomieszczenia na terenie oczyszczalni. Z kolei energia elektryczna zaspokaja do 50 proc. ogólnego zapotrzebowania „Czajki” na prąd. Podobne instalacje, ale o mniejszej wydajności, działają także na terenie oczyszczalni ścieków „Południe” i „Pruszków”.

Dodatkowo MPWiK korzysta z fotowoltaiki, która znajduje się na dachu nowego budynku przy ul. Zaruskiego 4. Docelowo moc tej instalacji sięgnie 30 kW i powinna ona zaspokoić około 20 proc. zapotrzebowania biurowca na prąd.

REKLAMA

ML System podkreśla, że jest to kolejny kontrakt na wykonanie instalacji fotowoltaicznych, po realizacjach w Rzeszowie, Stargardzie, Olsztynie i Kaliszu, z przedsiębiorstwem zajmującym się gospodarką wodno-kanalizacyjną.

W pierwszych trzech kwartałach 2018 r. firma z Podkarpacia wypracowała 86,4 mln zł przychodów ze sprzedaży, 11,2 mln zł EBITDA oraz 4,3 mln zł zysku netto, co oznacza wzrost rok do roku odpowiednio o 237,5 proc., 60,5 proc. i 95,7 proc.

W IPO przeprowadzonym na przełomie maja i czerwca 2018 r. ML System pozyskał od inwestorów 34,6 mln zł. Zebrane środki spółka przeznacza na realizację projektów poszerzających ofertę produktową i rozwój technologii.

ML System S.A. to spółka technologiczna, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Zgodnie z raportem „Global Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2017-2021”, firma należy do grona pięciu kluczowych producentów BIPV na świecie.

Łączna powierzchnia zakładu produkcyjnego oraz centrum badawczo-rozwojowego spółki wynosi 9,3 tys. m kw. ML System na koniec III kwartału 2018 r. zatrudniał 138 osób, w tym 25 osób to kadra R&D.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.