Szpital w Cieszynie zaoszczędzi rocznie 50 tys. zł dzięki PV

Szpital w Cieszynie zaoszczędzi rocznie 50 tys. zł dzięki PV
Fot. Szpital Śląski w Cieszynie

Instalacja fotowoltaiczna zrealizowana na dachach i elewacji Szpitala Śląskiego w Cieszynie ma pozwolić na znaczące zmniejszenie rachunków za energię elektryczną. Wkład własny właściciela szpitala, powiatu cieszyńskiego, w tę inwestycję był stosunkowo niewielki, a większość jej kosztów pokryła unijna dotacja.

Jak informuje Szpital Śląski w Cieszynie, wniosek o dofinansowanie projektu instalacji fotowoltaicznej w ramach konkursu o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, działnie 4.1 „Odnawialne źródła energii”, poddziałanie 4.1.2 „Odnawialne źródła energii – RIT Subregionu Południowego”, został złożony w kwietniu 2017 r.

Projekt „Instalacja systemu fotowoltaicznego w ZZOZ w Cieszynie” został wybrany do dofinansowania w listopadzie 2017 r.

REKLAMA

Celem działania 4.1 w ramach RPOWŚ jest wsparcie projektów dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem do sieci dystrybucyjnej lub przesyłowej, co ma się przyczynić się m.in. do poprawy efektywności energetycznej w sektorze publicznym.

W przypadku instalacji fotowoltaicznej w cieszyńskim szpitalu cała wytwarzana energia elektryczna zostanie wykorzystywana na miejscu na pokrycie bieżącego zapotrzebowania, a fotowoltaika ma być szczególnie pomocna w czasie zwiększonego poboru energii, związanego m.in. z uruchomieniem urządzeń klimatyzacyjnych.

REKLAMA

Instalacja fotowoltaiczna wykonana w Szpitalu Śląskim w Cieszynie składa się z 457 modułów zbudowanych z krzemu monokrystalicznego o mocy 300 Wp każdy. Całkowita moc zainstalowana to 137,1 kWp.

Instalacja została zlokalizowana na dachu i elewacji Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego oraz elewacji Pawilonu Łóżkowego. Dodatkowo na dachu Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego zainstalowano optymizery mocy, które mają za zadanie niwelować wpływ zacienienia pojedynczego modułu na cały łańcuch modułów, umożliwiając uzyskanie wyższej produkcji energii.

Całkowity roczny uzysk energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej w szpitalu w Cieszynie oszacowano na 107,9 MWh. Autokonsumpcja energii z fotowoltaiki ma pozwolić szpitalowi na zaoszczędzenie na rachunkach za energię rocznie około 50 tys. zł.

Łączna wartość inwestycji wyniosła 733,1 tys. zł, a dofinansowanie ze środków unijnych ze śląskiego RPO sięgnęło 617,8 tys. zł. Wkład własny zapewnił powiat cieszyński. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.