Niemcy instalują coraz więcej fotowoltaiki

Niemcy instalują coraz więcej fotowoltaiki
Foto. Greencells Group

Niemiecki rynek fotowoltaiczny wyraźnie się rozpędza. W ubiegłym roku za naszą zachodnią granicą powstało znacznie więcej elektrowni fotowoltaicznych niż w kilku poprzednich latach, a ten rok może być jeszcze lepszy, na co wskazują wyniki ze stycznia.

W ubiegłym roku Niemcy uruchomili systemy fotowoltaiczne o mocy 2,96 GW, czyli o 1,2 GW większej niż w roku 2017, tym samym powracając na pozycję europejskiego lidera w inwestycjach w PV.

To największy dodany w skali roku potencjał fotowotlaiki za naszą zachodnią granicą od okresu 2010-2013. W latach 2010-2012 Niemcy instalowali co roku systemy fotowoltaiczne o mocy po około 7,5 GW. W roku 2013 zainstalowali 3,3 GW, w roku 2014 już „tylko” 1,9 GW, a spadek inwestycji w fotowoltaikę był związany ze zmniejszeniem preferencyjnych taryf przysługujących za sprzedaż energii do sieci

REKLAMA

Tymczasem aktywność naszych sąsiadów w zakresie inwestycji zrealizowanych na początku tego roku wskazuje, że tegoroczny wynik niemieckiej fotowoltaiki będzie jeszcze lepszy od wypracowanego w roku 2018.

Niemiecki regulator rynku energii Bundesnetzagentur zarejestrował w styczniu br. nowe elektrownie fotowoltaiczne o całkowitej mocy 579 MW, z czego gruntowe farmy fotowoltaiczne stanowiły „tylko” 52,3 MW, w tym moc nowych, zrealizowanych dzięki wygranym aukcjom naziemnych elektrowni PV wyniosła około 29 MW.

Na koniec stycznia łączny potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech wzrósł do 46,508 GW.

W ubiegłym roku niemieckie elektrownie PV wyprodukowały w sumie 46 TWh energii elektrycznej, co oznaczało około 8-procentowy udział w zeszłorocznym miksie wytwarzania w Niemczech.

W minionym miesiącu instalacje PV za naszą zachodnią granicą miały wytworzyć około 2,4 TWh energii elektrycznej, czyli o niemal 1/5 więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W tym w ciągu 11 dni lutego niemieckie systemy PV osiągały szczytową moc ponad 20 GW.

Cel wyznaczony przez rząd Angeli Merkel, to zwiększenie udziału zielonej energii w krajowym miksie elektroenergetycznym do 65 proc. do roku 2030 w stosunku do poziomu około 40 proc. osiągniętego w roku 2018.

REKLAMA

Fraunhofer ISE podaje, że w ubiegłym roku źródła odnawialne w Niemczech wytworzyły w sumie 218,93 TWh energii elektrycznej (całoroczne zużycie energii w Polsce to ok. 165 TWh).

Na rekordowy wynik za 2018 r. złożyła się przede wszystkim generacja z elektrowni wiatrowych, które wytworzyły w 2018 r. w sumie 111,35 TWh energii elektrycznej (20,4 proc. krajowego miksu wytwarzania), elektrownie fotowoltaiczne dołożyły 45,75 TWh (8,4 proc.), elektrownie na biomasę – 44,79 TWh (8,3 proc.), a elektrownie wodne 17,04 TWh, co stanowiło 3,2 proc. krajowego miksu wytwarzania.

Największy wzrost generacji w porównaniu do 2017 r. odnotowały niemieckie elektrownie fotowoltaiczne, wytwarzając o 6,3 TWh energii więcej (+16 proc.), elektrownie wiatrowe wytworzyły więcej o 5,7 TWh (+5,4 proc.), a elektrownie biomasowe o 0,1 TWh więcej (+0,2 proc.).

W pierwszej tegorocznej aukcji dla naziemnych elektrowni fotowoltaicznych, którą przeprowadził Bundesnetzagentur, gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym przyznano dla 24 projektów o łącznej mocy 178 MW. Ceny w ofertach objętych wsparciem dla fotowoltaiki sięgnęły od 41,1 EUR/MWh do 51,8 EUR/MWh, a średnia cena wyniosła 48 EUR/MWh.

Na początku tego roku niemiecki parlament przyjął redukcję taryf gwarantowanych dla nowych, dachowych instalacji fotowoltaicznych o mocy od 40 kW do 750 kW (dla większych instalacji przewiduje się wsparcie w systemie aukcyjnym).

Bundestag złagodził jednak cięcia taryf gwarantowanych (feed-in tariffs, FiT) zaproponowane wcześniej przez rząd, który postulował zmniejszenie stawek FiT dla dachowych systemów fotowoltaicznych średnio o 11 proc., do 0,089 EUR/kWh, czyli poziomu wsparcia, z którego korzystają inwestorzy uruchamiający mniejsze, instalacje PV na gruncie.

Tymczasem zgodnie z wdrożonym wcześniej harmonogramem redukcji FiT dla nowych instalacji, w wyniku osiągnięcia założonego tempa rozwoju potencjału fotowoltaiki, taryfy gwarantowane dla oddawanych do użytku od dzisiaj mniejszych elektrowni fotowoltaicznych zostaną zmniejszone o 1 proc. do 0,1123EUR/kWh – 0,0766 EUR/kWh w zależności od wielkości uruchamianej od początku marca instalacji.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.