EasySolar wchodzi na rynek fotowoltaiczny w Polsce

EasySolar wchodzi na rynek fotowoltaiczny w Polsce
foto: SunPower press

{więcej}Firma EasySolar wraz z producentem inwerterów Danfoss wchodzi na polski rynek fotowoltaiki. 

EasySolar buduje w Polsce sieć sprzedaży paneli EasySolar oraz stara się o przyłączeni pierwszych farm pokazowych na terenie naszego kraju. Spółka wywodzi się z rynku belgijskiego, jednak jak informuje Marcin Dolata – prezes EasySolar Sp. z o.o. – jest to polska firma z polskim kapitałem. Działania firmy są skupione na budowaniu sieci dystrybucji instalacji fotowoltaicznych oraz realizacji pierwszych instalacji pokazowych. Prowadzone są działania w celu przyłączenie systemów o łącznej mocy 0,5 MW.

EasySolar planuje uruchomić w Polsce linię produkcyjną paneli PV, uzależnione jest to jednak od dalszych losów ustawy o OZE. Przedstawiony w lipcu projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii zakłada wysoki poziom wsparcia dla źródeł fotowoltaicznych, dlatego prezes EasySolar dostrzega spory potencjał rynku solarnego w naszym kraju.

REKLAMA
REKLAMA

Według raportów opublikowanych przez European Photovoltaic Industry Association EPIA, przy odpowiednim wsparciu potencjał Polski został określony na 1100 MW do 2016 roku. Firma w 2013 roku, w którym wartość wsparcia dla fotowoltaiki ma być największa, planuje sprzedać systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 25 MW.

Obecnie koszt systemu fotowoltaicznego z bateriami akumulatorowymi jest ciągle na tyle wysoki, że tego typu inwestycje cechują się w dalszym ciągu niską opłacalnością. Dużą zaletą instalacji fotowoltaicznych jest możliwość sprzedaży energii elektrycznej do sieci w przypadku, gdy nie jest ona potrzebna odbiorcy, co znacząco poprawia opłacalność inwestycji.

Jak ocenia EasySolar, gdyby system wsparcia proponowany w projekcie ustawy wszedł w życie, to okres zwrotu z inwestycji w Polsce wynosiłby 6 – 7 lat. Proponowany czas wsparcia przewidziany w projekcie wynosi 15 lat, co oznacza, że instalacja zarabia wliczając wsparcie przez kolejne 8 lat, a żywotność takiej instalacji szacuje się na min. 25 lat 
gr