ETS: prosument będzie mógł odzyskać VAT od zakupionego systemu fotowoltaicznego

ETS: prosument będzie mógł odzyskać VAT od zakupionego systemu fotowoltaicznego
foto: Solarcity press

{więcej}Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że gospodarstwom domowym, które zamontują na dachach swoich domów panele fotowoltaiczne w celu produkcji prądu i odsprzedaży go do sieci energetycznej, przysługuje z tego tytułu zwrot VAT-u od zakupionej instalacji. 

Zapytanie w sprawie możliwości zwrotu VAT-u od zakupionych przez gospodarstwa domowe instalacji fotowoltaicznych skierowały do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości austriackie władze podatkowe. Do austriackiego urzędu podatkowego zgłosił się z zapytaniem w tej sprawie Thomas Fuchs, który w 2005 roku na swoim domu zamontował instalację fotowoltaiczną, która produkuje energię cześciowo sprzedawaną przez jej właściciela do sieci energetycznej. Zdaniem Fuchsa, ponieważ za sprzedaż energii wystawia on rachunki i czerpie z tego tytułu systematyczne przychody, prowadzi tym samym działalność gospodarczą i dlatego powinien otrzymać zwrot VAT-u zapłaconego wraz z zakupem instalacji fotowoltaicznej.

REKLAMA

Innego zdania był jednak austriacki urząd podatkowy, który odmawiał zwrotu VAT-u zapłaconego wraz z zakupem elementów instalacji PV, ponieważ twierdził, że Fuchs nie prowadzi działalności gospodarczej, a system fotowoltaiczny wykorzystuje jedynie do obniżania swoich rachunków za energię – a nie czerpania z tego tytułu przychodów. 

REKLAMA

W ubiegły czwartek Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł jednak, że skoro instalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu gospodarstwa domowego produkuje energię elektryczną systematycznie dostarczaną do sieci energetycznej i z tego tytułu jej właściciel czerpie określone przychody, należy uznać, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu unijnej dyrektywy o podatku od wartości dodanej. ETS dodaje, że nie ma znaczenia, czy instalacja PV jest zamontowana na prywatnym domu, a ilość produkowanej energii nigdy nie przekracza zapotrzebowania na energię generowanego przez dane gospodarstwo domowe. Na podstawie czwartkowego orzeczenia ETS, austriackie władze podatkowe będą musiały zwrócić VAT zapłacony przez Fuchsa w momencie zakupu intalacji fotowoltaicznej. 
gramwzielone.pl