Niemcy tną feed-in tariffs na fotowoltaikę

Niemcy tną feed-in tariffs na fotowoltaikę
jurvetson, flickr cc-by-2.0

Niemiecki rząd z początkiem przyszłego roku po raz kolejny ograniczy dopłaty do produkcji zielonej energii w instalacjach fotowoltaicznych. {więcej}

Planowane cięcia są efektem szybkiego wzrostu nowych instalacji solarnych za naszą zachodnią granicą. Tylko w okresie październik 2010 – wrzesień 2011 w Niemczech przybyło aż 5,2 GW paneli słonecznych, których właściciele odsprzedają produkowany przez siebie prąd do sieci energetycznej, za co otrzymują od operatorów energetycznych preferencyjne stawki.

Obecnie dopłaty dla nowopowstających instalacji kształtuja się na poziomie 0,21 – 0,28 euro/ kWh, a jeszcze kilka lat temu wynosiły ponad 0,4 euro/kWh.

REKLAMA
REKLAMA

Niemiecki rząd ogranicza stawki feed-in tariffs, którymi objęte są również inne technologie produkcji zielonej energii, gdy instalacji przybywa zbyt wiele. W ubiegłym roku w Niemczech zainstalowano aż 7,8 GW paneli PV, a w tym roku nowych instalacji nie powinno być więcej.

Niemniej jednak, obniżka na poziomie 15% zapowiedziana przez federalną agencję ds. sieci energetycznych, która będzie implementowana w styczniu przyszłego roku, jest większa niż prognozowane przez ekspertów cięcia na poziomie 12%.

Czytaj więcej o innowacyjnym projekcie farmy słonecznej, który zostanie zrealizowany w Niemczech, na Gramwzielone.pl w artykule: Niemcy: powstała „obywatelska farma solarna”.