GE dostarczy turbiny na największą farmę wiatrową w Polsce

GE dostarczy turbiny na największą farmę wiatrową w Polsce
General Electric

GE Renewable Energy dostarczy 81 turbin dla farmy wiatrowej Potęgowo, która jest największą tego rodzaju inwestycją w lądowej energetyce wiatrowej w naszym kraju.

Amerykański producent poinformował o zdobyciu kontraktu na dostawę 81 lądowych turbin wiatrowych dla farmy wiatrowej Potęgowo, w województwie pomorskim, której łączna moc wyniesie 220 MW i będzie to największa farma wiatrowa w Polsce.

Na farmę wiatrową Potęgowo złoży się 81 turbin GE o mocach 2,5 MW oraz 2,75 MW, o średnicy wirnika odpowiednio 103 metry oraz 120 metrów.

REKLAMA

Obecnie GE oferuje już dużo większe turbiny, jednak ich wykorzystanie w projekcie Potęgowo blokują przepisy tzw. ustawy odległościowej, uniemożliwiające zmianę wydanego wcześniej pozwolenia na budowę i wpisanie do niego większych, efektywniejszych i produkujących tańszą energię turbin.

Projekt został podzielony na cztery podobszary: Bięcino (gdzie trwa już instalacja pięciu turbin), Karzcino i Wrzeście, gdzie zainstalowanych zostanie 13 jednostek, a także Głuszynko (20 turbin) i Malechowo (43 turbin).

Oprócz dostawy turbin GE pozyskał 5-letni kontrakt na ich serwisowanie.

Budowa farmy wiatrowej Potęgowo, w której inwestorem jest izraelski fundusz Mashav Energia, to efekt aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w listopadzie ubiegłego roku.

W tej aukcji Izraelczycy zapewnili sobie gwarancje sprzedaży energii po zgłoszonej cenie, mającej podlegać corocznej indeksacji o inflację, na okres 15 lat.

REKLAMA

Przy tym w komunikacie na ten temat Tomer Eizenberg, dyrektor wykonawczy Mashav Energia, wspomina, że do aukcji zgłoszono potencjał 200 MW.

Projekt Potęgowo jest finansowany m.in. kredytem w wysokości 209 mln zł udzielonym przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR)

Reuters podawał, że całkowity koszt inwestycji wyniesie 1,25 mld zł, co w przeliczeniu na zainstalowaną moc da kwotę rzędu 5,68 mln zł/MW.

To nie pierwszy projekt realizowany przez izraelski fundusz na polskim rynku wiatrowym. Mashav obecnie posiada w naszym kraju farmy wiatrowe o łącznej mocy 20 MW, a ponadto ma na koncie sprzedaż dwóch projektów na 55 MW.

Po oddaniu do użytku farmy wiatrowej Potęgowo, moc turbin wiatrowych GE Renewable Energy w Polsce zwiększy się z 580 MW do 800 MW, co oznacza, że udział amerykańskiego producenta w zainstalowanych mocach wiatrowych w Polsce wzrośnie do około 13 procent.

GE podkreśla, że farma wiatrowa Potęgowo to jedna z pierwszych inwestycji w energetyce wiatrowej w Polsce od 2016 r., kiedy dla nowych projektów wygaszono system zielonych certyfikatów.

Więcej na temat pozostałych, największych inwestycji na polskim rynku energetyki wiatrowej w artykule: Izraelczycy budują największą farmę wiatrową w Polsce.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.