Powstanie największa niesubsydiowana farma wiatrowa na Wyspach

Powstanie największa niesubsydiowana farma wiatrowa na Wyspach
Vattenfall

Szwedzki koncern energetyczny sprzedał udziały w ogromnej lądowej farmie wiatrowej, którą buduje w Szkocji, jednocześnie podpisując wieloletnią umowę na zakup produkowanej przez nią energii.

Farma wiatrowa o nazwie South Kyle ma składać się z 50 turbin o łącznej mocy 240 MW.

Inwestycja jest realizowana w pobliżu miasta Dalmellington, w południowo-zachodniej części Szkocji.

REKLAMA

Inwestycja ma być gotowa do pierwszego kwartału 2023 roku, jednak Vattenfall zaznacza, że jeszcze nie podjął decyzji, kiedy dokładnie ruszy budowa, co jest tłumaczone sytuacją związaną z epidemią.

Teraz szwedzki koncern poinformował o sprzedaniu udziałów w tym projekcie brytyjskiemu funduszowi Greencoat, który posiada już na Wyspach 36 lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy 998 MW.

Po sfinalizowaniu budowy Vattenfall ma nie tylko odpowiadać za serwisowanie elektrowni wiatrowych, ale będzie także kupować wytwarzaną energię dzięki umowie PPA zawartej z nowym właścicielem na okres 15 lat.

REKLAMA

Transakcja została wyceniona na 320 mln funtów. Ta cena obejmuje wybudowanie farmy wiatrowej oraz jej serwis w okresie 10 lat.

Vattenfall posiada już w regionie kilka farm wiatrowych. Najciekawszy wiatrowy projekt w Szkocji został zrealizowany przez szwedzki koncern energetyczny u jej wybrzeży. Chodzi o mającą demonstracyjny charakter farmę wiatrową złożoną z dwóch ogromnych morskich turbin o jednostkowej mocy 8,8 MW oraz dziewięciu o mocy 8,4 MW, które zostały wyprodukowane przez MHI Vestas.

W tym roku Szkocja powinna osiągnąć 100-procentowy udział energii odnawialnej w swoim miksie wytwarzania energii elektrycznej, co jest zasługą przede wszystkim działających tam farm wiatrowych.

Za dynamicznym rozwojem energetyki wiatrowej w Szkocji nie nadążył jednak rozwój sieci, a to powoduje ogromne koszty wynikające z braku odpowiedniego zbilansowania popytu i podaży na energię. Więcej na ten temat w artykule: Szkoci blisko 100 proc. energii z OZE. Ale rosną koszty wyłączania farm wiatrowych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.