Rekordowa generacja farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii

Rekordowa generacja farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii
Orsted

W miniony weekend, w niedzielne południe, operator systemu elektroenergetycznego Wielkiej Brytanii odnotował rekordową pracę farm wiatrowych. Tymczasem moc farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii w kolejnych latach ma jeszcze mocno rosnąć.

National Grid odnotował w niedzielę o godzinie 13 rekordowy udział generacji wiatrowej w brytyjskim miksie wytwarzania energii elektrycznej na poziomie 59,1 proc. W tym czasie elektrownie wiatrowe pracowały z mocą 13,5 GW.

Co prawda rekord został odnotowany przy zmniejszonym, weekendowym zapotrzebowaniu na energię elektryczną, jednak inwestycje prowadzone w energetyce wiatrowej na Wyspach sygnalizują, że z czasem taki wynik będzie osiągalny także w dni robocze.

REKLAMA

Wielka Brytania inwestuje przede wszystkim w nowe moce wiatrowe na morzu. Morskie farmy wiatrowe mają tam już teraz moc kilkunastu GW, a rząd Borisa Johnsona przyjął cel budowy morskich wiatraków o mocy 40 GW w roku 2020.

Już w 2023 roku brytyjski system elektroenergetyczny zacznie zasilać największa na świecie farma wiatrowa o mocy 3,6 GW, którą w  brytyjskie części Morza Północnego buduje norweski Equinor, a w przygotowaniu jest w dodatku kilka projektów, których moc jest bliska lub przekracza 1 GW.

Ostatnio pojawiają się sygnały, że Wielka Brytania ponownie otworzy się na budowę lądowych farm wiatrowych, których rozwój został w ostatnich latach zablokowały przez brytyjskie władze i oprócz Szkocji tego rodzaju inwestycje nie były prowadzone na Wyspach.

Obecnie na Wyspach rusza budowa ogromnej lądowej farmy wiatrowej. Chodzi o projekt rozwijany przez dewelopera SSE Renewable na archipelagu Szetlandów. Powstanie tam farma wiatrowa o mocy 443 MW, która ma produkować rocznie 2 TWh energii elektrycznej rocznie. Dla tego projektu Vestas dostarczy 103 turbiny o jednostkowej mocy 4,2 MW i średnicy łopat wirnika 4,2 MW. Produkcja energii ma się rozpocząć w 2024 roku.

REKLAMA

Nie będzie to jednak największy tego rodzaju obiekt na Wyspach. Największa jest uruchomiona w Szkocji przez dewelopera ScottishPower Renewables farma wiatrowa o mocy 539 MW. 

Ostatnio brytyjski rząd przedstawił raport, z którego wynika, że udział energetyki odnawialnej w krajowym miksie energetycznym w 2019 roku wyniósł 36,9 proc., co oznacza wzrost o 6,9 proc. rok do roku. W tym wyłącznie w ostatnim kwartale ubiegłego roku udział OZE sięgnął 37,4 proc.

Łącznie brytyjska energetyka wytworzyła w ubiegłym roku 324 TWh energii elektrycznej, co oznacza dwukrotnie wyższą generację w porównaniu do produkcji energii w Polsce.

Największy udział w miksie W. Brytanii w 2019 roku miały źródła gazowe (40,9 proc.), natomiast udział węgla spadł do 2,1 proc.

Udział atomu w ubiegłorocznym miksie energii na Wyspach wyniósł 17,4 proc., co oznacza, że udział źródeł niskoemisyjnych (atom + OZE) sięgnął 54,2 proc.

Wielka Brytania przyjęła cel neutralności klimatycznej do 2050 roku. W latach 2013-2019 Brytyjczycy zredukowali średnie emisje ze swojej energetyki o 60 proc. Według National Grid, jeszcze w 2013 roku średnie emisje brytyjskiej energetyki wynosiły 529 gramów CO2/kWh, w ubiegłym roku spadły do 215 g CO2/kWh, a w tym roku mają zmaleć do 192 g CO2/kWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.