Vestas wprowadza elektrownię wiatrową o mocy 6 MW

Vestas wprowadza elektrownię wiatrową o mocy 6 MW
Vestas

Największy na świecie producent elektrowni wiatrowych i największy dostawca tego rodzaju urządzeń na polskim rynku zaoferuje turbinę o największej mocy w swoim dotychczasowym portfolio. Testy prototypu nowej turbiny wkrótce rozpoczną się w Danii.

Do tej pory największą turbiną Vestasa, który musi ścigać się w tym zakresie z konkurencją oferującą elektrownie wiatrowe o coraz większej mocy, była turbina na platformie EnVentus o mocy 5,6 MW i średnicy łopat wirnika 150 metrów.

Prototyp tej elektrowni wiatrowej jest obecnie przedmiotem testów w centrum testowym w Østerild, a ostatnio parametry testowanej turbiny zostały podniesione do 6 MW.

REKLAMA

Natomiast w komercyjnej ofercie Vestasa są na razie turbiny, z których największe liczą 4,2 MW i które posiadają średnice łopat wirnika sięgające 155 m.

Teraz jednak Duńczycy zapowiedzieli wdrożenie turbiny o jeszcze większej mocy, której prototyp w celu przeprowadzenia testów zostanie zainstalowany również w Østerild.

Moc nowej turbiny wyniesie 6 MW, średnica łopat wirnika sięgnie 162 metry, a w najwyższym punkcie, licząc do końca łopaty, nowa elektrownia wiatrowa będzie mierzyć 250 metrów.

Vestas informuje, że w porównaniu do wersji 5,6 MW turbina V162-6.0 MW będzie wytwarzać przeciętnie o 3 proc. więcej energii.

REKLAMA

Nowa turbina będzie bazować na platformie EnVentus, która została wprowadzona przez duńskiego producenta w ubiegłym roku.

Elektrownia wiatrowa V162-6.0 MW ma wejść do produkcji po zakończeniu testów, co ma nastąpić w drugim kwartale przyszłego roku.

Obecnie kontrakty na jeszcze większe turbiny pozyskuje już konkurent Vestasa – Siemens Gamesa Renewable Energy, który właśnie pochwalił się zamówieniem na dostawę turbin o jednostkowej mocy 6,2 MW i średnicy łopat wirnika 170 metrów dla projektu realizowanego w Björnberget w Szwecji.

Dla projektu szykowanego w Szwecji przez inwestorów Prime Capital i Enlight SGRE dostarczy do 2022 roku tego rodzaju turbiny o łącznej mocy sięgającej aż 372 MW.

Siemens Gamesa chwali się, że zaledwie w półtora roku po ogłoszeniu planów wprowadzenia na rynek nowych turbin klasy +5 MW pozyskał już na nie zamówienia na łączną moc ponad 1 GW. Na nowe turbiny SGRE ma zapewniać gwarancję 30 lat pracy.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.