W końcu udana aukcja dla wiatru w Niemczech, ale cena PV nadal niższa

W końcu udana aukcja dla wiatru w Niemczech, ale cena PV nadal niższa
BayWa

W ostatniej w tym roku aukcji dla inwestorów planujących budowę lądowych farm wiatrowych w Niemczech, której wyniki właśnie podał federalny regulator, łączna moc zaoferowanych projektów po raz pierwszy w tym roku przekroczyła dostępny wolumen.

Wyniki kolejnych, prowadzonych w tym roku aukcji dla lądowej energetyki wiatrowej w Niemczech odzwierciedlały coraz większe problemy z zabezpieczeniem gruntów i uzyskaniem pozwoleń. W efekcie w tegorocznych aukcjach dla wiatru za naszą zachodnią granicą nie zgłaszano wystarczającej liczby projektów, aby zagospodarować udostępniane wsparcie, a brak konkurencji skutkował uzyskiwaniem przez zwycięzców aukcji maksymalnych stawek za energię, bliskich ceny 62 EUR/MWh.

Teraz, w ostatniej tegorocznej aukcji dla lądowej energetyki wiatrowej, której wyniki ogłosił Bundesnetzagentur, pierwszy raz w tym roku łączna moc zaoferowanych projektów przewyższyła udostępnioną przez regulatora moc 366,9 MW.

REKLAMA

Złożono 96 ofert na sprzedaż energii z elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 657,1 MW. Finalnie zaakceptowano 58 ofert na 399,7 MW – w tym najwięcej, 31 na 153,6 MW, zostanie zrealizowanych w landzie Szlezwik-Holsztyn

Ceny zaoferowane przez inwestorów, którzy skutecznie złożyli swoje oferty, wyniosły od 55,9 EUR/MWh do 60,7 EUR/MWh. Średnia wyniosła 59,1 EUR/MWh i była niższa od przeciętnej ceny z poprzedniej aukcji (61,1 EUR/MWh).

Mimo, że pierwszy raz w tym roku inwestorzy wiatrowi złożyli więcej ofert niż mogło zostać objętych wsparciem w postaci 20-letnich gwarancji sprzedaży energii, zakontraktowane ceny energii są nadal wyższe od cen, które zgłaszają inwestorzy z sektora PV.

W najnowszej aukcji dla inwestorów planujących budowę elektrowni fotowoltaicznych o mocy od 750 kW do 10 MW złożono 186 ofert na 936 MW, natomiast regulator zaakceptował 45 ofert na 264,16 MW. 15 projektów ma zostać zrealizowanych na gruntach rolnych, których możliwość wykorzystania pod fotowoltaikę w Niemczech jest mocno ograniczona – poza Bawarią, gdzie zostanie zrealizowanych 13 tego rodzaju projektów.

REKLAMA

Ceny w skutecznie złożonych ofertach wyniosły od 48,4 EUR/MWh do 52,6 EUR/MWh. Średnia cena wynosi 51 EUR/MWh i jest niższa od średniej ceny z poprzedniej tego rodzaju aukcji (52,3 EUR/MWh).

W ubiegłym miesiącu Bundesnetzagentur rozstrzygnął też mieszaną aukcję wiatrowo-fotowoltaiczną, która została znowu zdominowana przez inwestorów z sektora PV.

O ile w aukcji wyznaczono limit wsparcia dla projektów o łącznej mocy 200 MW, złożono oferty na sprzedaż energii z instalacji o mocy niemal 520 MW i były to wyłącznie oferty związane z fotowoltaiką.

Wsparciem w postaci 20-letnich gwarancji sprzedaży energii po zgłoszonej przez inwestorów cenie objęto 43 projekty o mocy 201,9 MW, z czego aż 20 na łączną moc 91,1 MW zostanie zrealizowanych w Bawarii.

Ceny energii zgłoszone przez inwestorów w zwycięskich ofertach wahały się od 51,8 EUR/MWh do 54,5 EUR/MWh, a średnia wyniosła 53,3 EUR/MWh

Ostatnio Bundesnetzagentur rozstrzygnęła ponadto pierwszą w historii niemieckiego systemu wsparcia dla OZE aukcję, w której można było zgłosić m.in. projekty hybrydowe, w tym zakładające wykorzystanie magazynów energii, i w której zamiast ceny wyznaczonej na zasadzie tzw. pay-as-bid inwestorzy walczyli o gwarantowaną premię, wypłacaną ponad cenę energii uzyskaną na rynku. Więcej o efektach tej aukcji w artykule: Pierwsza taka aukcja w Niemczech. Premie zamiast gwarantowanej ceny.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.