Pierwsza taka aukcja w Niemczech. Premie zamiast gwarantowanej ceny

Pierwsza taka aukcja w Niemczech. Premie zamiast gwarantowanej ceny
BayWa

Federalna agencja Bundesnetzagentur rozstrzygnęła pierwszą aukcję dla innowacyjnych projektów OZE, w tym instalacji hybrydowych. Wprowadzono nowe zasady aukcji takie jak przyznanie premii w miejsce gwarantowanej ceny, a także brak wsparcia w czasie, gdy na rynku będą występować ujemne ceny energii. Jednocześnie Bundesnetzagentur ogłosił wyniki dwóch standardowych, indywidualnych aukcji dla fotowoltaiki i wiatru. Pierwsza tradycyjnie cieszyła się dużym zainteresowaniem, w drugiej, co stało się ostatnio tradycjną, zgłoszono małą liczbę ofert, a uzyskane ceny były na poziomie cen referencyjnych. 

W pierwszej tego rodzaju aukcji w Niemczech, przeznaczonej dla projektów uznawanych jako innowacyjne, można było zgłosić m.in. projekty hybrydowe – łączące różne technologie, np. elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne czy elektrownie PV i magazyny energii. Warunek dla takich projektów to wspólny punkt przyłączenia do sieci.

W sumie do podziału w aukcji było 650 MW. Tymczasem wpłynęły 133 oferty na łączną moc 1095 MW. W tym 50 ofert na 130 MW dotyczyło wyłącznie technologii fotowoltaicznych, a 83 oferty na 785 MW związane były z projektami hybrydowymi.

REKLAMA

Z powodu formalnych błędów wykluczono z możliwości ubiegania się o wsparcie 14 ofert na 71 MW, a finalnie wsparciem objęto 73 oferty na łączną moc 677 MW, z czego 28 ofert na 394 MW dotyczyło projektów hybrydowych, w tym 27 ofert zakładało budowę elektrowni fotowoltaicznych z magazynami energii.

Premie zgłoszone przez inwestorów, którzy zabezpieczyli wsparcie dla indywidualnych projektów, wynoszą od 0,96 do 3 eurocentów/kWh, a średnia to 2,65 eurocenta /kWh.

W przypadku projektów hybrydowych średnie zabezpieczone przez inwestorów premie wynoszą od 1,94 do 5,52 eurocentów/kWh, przy średniej 4,5 eurocenta/kWh.

Jak podkreśla Bundesnetzagentur, w przeciwieństwie do zasad wynagradzania w standardowych aukcjach – w formie gwarantowanej stawki za energię wyznaczonej zgodnie z ofertą zgłoszoną przez inwestora –  tym razem zdecydowano się na przyznanie premii wypłacanej do ceny energii uzyskanej na rynku. Premia nie będzie jednak wypłacana za generację w czasie ujemnych cen energii na rynku hurtowym, co może zachęcić inwestorów do poszukania rozwiązań, w których zagospodarują wytwarzaną wówczas energię, na przykład gromadząc ją w magazynach energii.

Nadal duże zainteresowanie aukcjami dla fotowoltaiki

REKLAMA

Jednocześnie Bundesnetzagentur ogłosiła wyniki dwóch standardowych aukcji – pierwszej przeznaczonej wyłącznie dla sektora fotowoltaicznego i drugiej dedykowanej energetyce wiatrowej.

W aukcji przeznaczonej dla projektów naziemnych elektrowni fotowoltaicznych o mocy jednostkowej od 0,75 MW do 10 MW do podziału było wstępnie 257 MW. Inwestorzy zgłosili 163 oferty na łączną moc 675 MW, z czego zaakceptowano 75 ofert na 285 MW.

Zabezpieczone przez inwestorów stawki za energię wyniosły 4,8 – 5,39 eurocentów/kWh, a średnia wyniosła 5,22 eurocentów/kWh.

Z kolei w aukcji wiatrowej niemiecki regulator udostępnił do podziału 367 MW, jednak inwestorzy nie zgłosili – podobnie jak podczas wcześniejszych aukcji dla wiatru – wystarczającego wolumenu, aby w pełni zagospodarować ten potencjał. Zgłoszono 25 ofert na moc 310 MW, z czego 3 oferty o mocy 26 MW wykluczono ze względu na błędy formalne.

Zabezpieczone przez inwestorów ceny za energię wyniosły od  6,17 do 6,2 eurocentów/kWh, co stanowiło maksymalną cenę, którą można było zaoferować w aukcji.

Kolejne aukcje dla fotowoltaiki i energetyki wiatrowej w Niemczech odbyły się na początku tego miesiąca, a następne zostaną zamknięte w dniu 1 grudnia 2020 r.

Natomiast kolejna aukcja dla innowacyjnych projektów odbędzie się w przyszłym roku. Jej data zostanie dopiero określona w kolejnej nowelizacji niemieckiej ustawy o odnawialnych źródłach energii.

 redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.