Największa farma wiatrowa na Bałtyku już gotowa

Największa farma wiatrowa na Bałtyku już gotowa
Vattenfall

Morska farma wiatrowa Kriegers Flak, która powstała u wybrzeży Danii, to największa tego rodzaju inwestycja sfinalizowana dotąd na Morzu Bałtyckim. Jej oficjalne uruchomienie nastąpi na początku września. Koszt tej inwestycji miał wynieść między 1,1-1,3 mld euro.

Farma wiatrowa Kriegers Flak została zbudowana w duńskiej części Morza Bałtyckiego przez szwedzki koncern energetyczny Vattenfall. Składają się na nią 72 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 604 MW, które zostały rozlokowane w odległości od 15 do 40 km od brzegu na łącznej powierzchni około 132 km2.

Turbiny o jednostkowej mocy ponad 8 MW do tego projektu dostarczył Siemens Gamesa Renewable Energy.

REKLAMA

Cała farma wiatrowa ma produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 600 tysięcy, a więc 23 proc. wszystkich gospodarstw domowych w Danii.

Kriegers Flak zwiększy produkcję energii wiatrowej w całym duńskim systemie energetycznym o około 16 proc.

Jest to jak dotąd największa morska farma wiatrowa na Morzu Bałtyckim. Wcześniej była to uruchomiona również u wybrzeży Danii farma wiatrowa Anholt o mocy 400 MW, składająca się ze 111 turbin Siemensa o jednostkowej mocy 3,6 MW.

REKLAMA

Co ciekawe, infrastruktura przygotowana do przesyłu energii z Kriegers Flak na ląd stanie się częścią interkonektora, który połączy Danię i Niemcy, zwiększając możliwości przesyłu energii miedzy tymi krajami.

Częścią tego interkonektora będą także dwie morskie farmy wiatrowe położne w niemieckiej części Bałtyku. Chodzi o projekty Baltic-1 oraz Baltic-2.

Pierwsza z tych farm wiatrowych została zbudowana już w 2011 roku i składa się na nią 21 turbin o jednostkowej mocy 2,3 MW. Ich łączna moc wynosi 48,3 MW.

Z kolei farma wiatrowa Baltic-2 o mocy 288 MW została uruchomiona w 2015 roku. Skład się na nią 80 turbin o jednostkowej mocy 3,6 MW. Wiadomo, że przy średniej prędkości wiatru 9,7 m/s mają one wytwarzać w skali roku około 1,2 TWh energii elektrycznej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.