Powstaje największa elektrownia wiatrowa na świecie

Powstaje największa elektrownia wiatrowa na świecie
Siemens Gamesa Renewable Energy

W Danii rozpoczęła się budowa największej elektrowni wiatrowej na świecie. Będzie to prototyp, który posłuży do zebrania niezbędnych informacji oraz uzyskania certyfikacji, aby nową turbinę można było skierować do produkcji i zastosować w komercyjnych projektach morskich farm wiatrowych.

Wyścig producentów morskich elektrowni wiatrowych o dostarczenie na rynek turbin o największej mocy trwa. Jego najnowsza odsłona ma miejsce w Oesterild w Danii, gdzie rozpoczęła się budowa największej w historii rynku wiatrowego turbiny, która osiągnie moc 14 MW. Długość łopat wyniesie 108 metrów, a średnica łopat wirnika ma osiągnąć aż 222 metry. 

Turbinę instaluje Siemens Gamesa Renewable Energy – dotychczas największy na świecie producent morskich elektrowni wiatrowych, który, aby utrzymać pozycję lidera na rynku offshore, musi spieszyć się z wprowadzeniem modelu SG 14-222 DD (Direct Drive) do seryjnej produkcji.

REKLAMA

Wiele wskazuje, że łopaty zastosowane w tym modelu będzie można poddawać już pełnemu recyklingowi dzięki przełomowym rozwiązaniom, których opracowanie ogłosił ostatnio Siemens Gamesa. Więcej na ten temat w artykule: Problem recyklingu łopat wiatrowych został rozwiązany.

SG 14-222 DD ma wytwarzać przeciętnie o 25 procent więcej energii od turbiny o mocy 11 MW, model SG 11.0-200 DD, nad której wdrożeniem do produkcji równolegle pracuje Siemens Gamesa.

SGRE szacuje, że nowa turbina SG 14-222 DD będzie produkować w skali roku energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 18 tys. europejskich gospodarstw domowych.

Prototyp największej turbiny SGRE będzie posiadać większą moc i średnicę łopat wirnika od największej zainstalowanej dotąd elektrowni wiatrowej, która znajduje się w porcie w Rotterdamie. Chodzi o prototyp turbiny General Electric Haliade-X, której moc wynosi obecnie 13 MW (została zwiększona w ubiegłym roku o 1 MW) i której średnica łopat wirnika sięga 220 metry.

Montaż pierwszych turbin GE o mocy 13 MW ma rozpocząć się w 2023 roku w projekcie wielkiej farmy wiatrowej Dogger Bank, którą na Morzu Północnym zbudują Equinor i brytyjski deweloper SSE. Ta inwestycja zakłada budowę morskich elektrowni wiatrowych o całkowitej mocy aż 3,6 GW.

SG 14-222 DD w Oesterild będzie największą elektrownią wiatrową w historii rynku wiatrowego, ale prawdopodobnie tylko do przyszłego roku.

REKLAMA

Na 2022 rok uruchomienie swojego prototypu największej morskiej turbiny zapowiada Vestas. Ta turbina ma osiągnąć nominalną moc 15 MW, a średnica łopat wirnika wyniesie 236 metrów.

Elektrownia wiatrowa V236-15.0 MW ma wytwarzać przeciętne w skali roku około 80 GWh energii elektrycznej, pracując ze średnim tzw. capacity factor przekraczającym 60 proc. Taka ilość energii odpowiada średniemu rocznemu zapotrzebowaniu około 20 tys. gospodarstw domowych w Europie.

Turbina V236-15.0 MW ma trafić do seryjnej produkcji dwa lata po rozpoczęciu testów, a więc w roku 2024. Vestas zdobył już nawet pierwsze, warunkowe zamówienie na te turbiny. Mają one wejść w skład farmy wiatrowej o mocy 900 MW, którą na Morzu Północnym chce zbudować niemiecka grupa energetyczna ENBW.

Póki co największą elektrownią wiatrową, która dotąd została zastosowana w komercyjnej inwestycji, jest inna turbina Vestasa – model V174-9.5 MW, posiadający moc 9,5 MW i średnicę łopat wirnika liczącą 174 metry.

Ostatnio do wyścigu o budowę największej elektrowni wiatrowej włączyli się Chińczycy. Wywodzący się z tego kraju producent MingYang Smart Energy zapewnił, że zbuduje jeszcze większą elektrownię wiatrową niż Vestasa, GE i Siemensa – zarówno pod względem mocy jak i średnicy łopat wirnika.

Wielka elektrownia wiatrowa chińskiego producenta ma posiadać moc 16 MW, jej wysokość wyniesie 264 metry, a średnica łopat wirnika ma sięgać 242 metrów. Turbina przy średnich warunkach wietrzności będzie w stanie wytworzyć około 80 GWh energii elektrycznej rocznie.

Prototyp turbiny oznaczonej jako MySE 16.0-242 ma być gotowy w 2023 roku, a pierwsze dostawy do komercyjnych projektów miałyby się rozpocząć już w kolejnym roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.