Problem recyklingu łopat wiatrowych został rozwiązany

Problem recyklingu łopat wiatrowych został rozwiązany
Siemens Gamesa Renewable Energy

Wykonane z termoutwardzalnych kompozytów łopaty były dotąd najbardziej problematycznym elementem turbin wiatrowych jeśli chodzi o recykling. Wydawało się, że rozwiązanie tego problemu przemysłowi wiatrowemu zajmie wiele lat. Tymczasem okazuje się, że jeden z producentów elektrowni wiatrowych rozpoczął już produkcję łopat, które będzie można poddać pełnemu recyklingowi.  

Do tej pory producenci elektrowni wiatrowych zapewniali, że możliwy jest recykling elektrowni wiatrowych nawet w 90 procentach. Osiągnięcie 100 proc. nie było jednak możliwe z uwagi na trudności z przetworzeniem łopat. 

Ostatnio kolejni producenci elektrowni wiatrowych deklarowali, że wprowadzą na rynek łopaty, które po wyeksploatowaniu albo uszkodzeniu będzie można w całości przetworzyć.

REKLAMA

Producent elektrowni wiatrowych GE Renewable Energy wcześniej w tym roku nawiązał współpracę z amerykańskim oddziałem francuskiej grupy Veolia, który zajmie się wyeksploatowanymi łopatami, przetwarzając je w surowiec przeznaczony do produkcji cementu. W ten sposób przetworzone ma zostać niemal 90 proc. materiału wykorzystanego w łopatach.

Z kolei największy na świecie producent turbin wiatrowych Vestas ogłosił opracowanie we współpracy z ekspertami z duńskiego instytutu technologicznego (DTI) oraz uniwersytetu w Aarhus rozwiązania, które ma być ostatnim technologicznym krokiem na drodze do pełnego recyklingu elektrowni wiatrowych.

Proces opracowany przez Duńczyków zakłada najpierw wydzielenie z łopat włókna oraz żywicy epoksydowej, a następnie dalsze rozkładanie żywicy na materiały, które będzie można wykorzystać ponownie przy produkcji nowych łopat. Jak zapewniają autorzy nowego rozwiązania, żywica epoksydowa z odzysku będzie miała taką samą jakość jak nowy materiał.

Nowa technologia recyklingu kompozytów z łopat wiatrowych ma być gotowa do przemysłowego zastosowania w ciągu trzech lat.

Vestasa wyprzedził jednak jego konkurent Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE), który właśnie ogłosił rozpoczęcie produkcji ogromnych łopat przeznaczonych do wykorzystania w morskich elektrowniach wiatrowych, które będzie można poddać całkowitemu recyklingowi.

REKLAMA

Pierwsze sześć łopat, każda o długości 81 metrów, zostało wyprodukowanych w zakładzie SGRE znajdującym się w mieście Aalborg w Danii.

Pierwsze łopaty podlegające pełnemu recyklingowi zostaną zastosowane na morskiej farmie wiatrowej Kaskai, którą u wybrzeży Niemiec uruchomi w przyszłym roku grupa energetyczna RWE. Na inwestycję złoży się 81 turbin o łącznej mocy 342 MW.

Nowe łopaty wiatrowe SGRE w swoich projektach morskich farm wiatrowych ma zastosować także francuska grupa energetyczna EDF oraz niemiecki deweloper odnawialnych źródeł energii WPD. 

Wcześniej Siemens Gamesa Renewable Energy ogłosił cel uruchomienia produkcji elektrowni wiatrowych, które będą podlegać pełnemu recyklingowi, do 2040 roku. Jak teraz zapewnia SGRE, dzięki opracowaniu nowego procesu produkcji i recyklingu łopat wiatrowych ten cel zostanie osiągnięty znacznie szybciej.


redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.