Baza serwisowa dla morskiej farmy wiatrowej we Władysławowie

Baza serwisowa dla morskiej farmy wiatrowej we Władysławowie
fot. Ocean Winds

Spółka Ocean Winds wybrała wybrzeże we Władysławowie na lokalizację swojej bazy serwisowej dla projektu BC-Wind. Serwisanci mają pokonać odległość z portu do farmy w nieco ponad godzinę.

Wstępna umowa dzierżawy gruntu i nabrzeża we Władysławowie, podpisana przez Ocean Winds oraz spółkę Szkuner, dotyczy terenu magazynowo-logistycznego o powierzchni 3 tys. m2 oraz nabrzeża o długości około 60 m.

Obszar magazynowy położony jest przy nabrzeżu wyładunkowym i molo pasażerskim. Powstanie tam baza operacyjno-konserwacyjna dla morskiej farmy wiatrowej BC- Wind, budowanej przez Ocean Winds – spółkę joint-venture utworzoną przez EDPR i Engie.

REKLAMA

Zaletą wybranej lokalizacji jest odległość bazy od morskiej farmy wiatrowej.

Odpowiednia lokalizacja bazy serwisowo-obsługowej jest zasadniczym czynnikiem decydującym o efektywności pracy farmy wiatrowej i stabilności dostaw energii. Umiejscowienie w porcie we Władysławowie spełnia wszystkie nasze oczekiwania między innymi pod względem odległości od morskiej farmy wiatrowej, a tym samym czasu reakcji ekip serwisowych – podkreśla Kacper Kostrzewa, dyrektor projektu BC-Wind.

Projekt BC-Wind zakłada budowę farmy wiatrowej o mocy do 399 MW, na którą złoży się 31 turbin wiatrowych. Inwestycja zlokalizowana będzie około 23 kilometrów na północ od brzegu, na wysokości gmin Krokowa i Choczewo. Trasa do farmy z linii brzegowej we Władysławowie, gdzie powstać ma baza serwisowa, wynosi około 20 mil morskich. Pokonanie tej odległości zajmie około 75 minut przy prędkości 16 węzłów.

Rozwój lokalny

Inwestycja we Władysławowie zarówno w fazie operacyjnej, jak i w okresie budowy przyniesie korzyści lokalnej społeczności. Jej wartość dostrzega starosta pucki Jarosław Białk.

Wybór powiatu puckiego na budowę bazy serwisowej dla farmy morskiej Ocean Winds postrzegam nie tylko jako nasz lokalny wkład w budowę niezależności energetycznej Polski, ale również, o ile nie przede wszystkim, możliwość rozwoju powiatu – mówi starosta.

REKLAMA

Wraz z budową bazy serwisowej, jak również w trakcie jej eksploatacji powstaną nowe miejsca pracy oraz rozwinie się dynamicznie lokalna infrastruktura – dodaje Jarosław Białk.

Oceans Winds planuje rozpoczęcie działalności komercyjnej farmy BC-Wind w 2027 roku. Obecnie inwestycja jest w fazie przygotowania do uzyskania pozwoleń na budowę – na bieżący rok zaplanowano zdobycie decyzji środowiskowej.

Kolejna baza na polskim wybrzeżu

W tym miesiącu o wyborze miejsca na bazę serwisową dla morskiej farmy wiatrowej zdecydował również Orlen. Polska spółka paliwowa wybrała lokalizację w Łebie, gdzie wydzierżawiła na ten cel około 11 tys. m2 terenu.

Odległość z portu serwisowego w Łebie do budowanej przez Orlen farmy wiatrowej Baltic Power wynosi 16 mil morskich. Inwestor wyliczył, że statki CTV pokonają tę odległość w około 40 minut.  

Morska farma wiatrowa Baltic Power ma się składać z 70 turbin, jej uruchomienie zaplanowano na 2026 rok.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.