Orlen wybrał port serwisowy dla offshore

Orlen wybrał port serwisowy dla offshore
fot. Orlen

Baltic Power, pierwsza morska farma wiatrowa grupy Orlen, ma ruszyć w 2026 roku. Spółka podpisała umowę 25-letniej dzierżawy terenu w Łebie, na którym powstanie baza dla jednostek serwisowych obsługujących około 70 turbin.

Spółka Baltic Power pozyskała około 1,1 hektara terenu, na którym wybuduje bazę serwisową do obsługi morskiej farmy wiatrowej. Ma ona na stałe obsługiwać minimum dwie jednostki CTV (Crew Transfer Vessels) transportujące personel serwisowy i sprzęt. Na pokład każdej z nich jednorazowo może wejść do 24 techników wraz z potrzebnym oprzyrządowaniem.

Na terenie portu serwisowego mają się znaleźć m.in. magazyny części zamiennych oraz warsztaty i przestrzenie biurowe. Na terenie bazy będzie pracowało około 50 osób, odpowiedzialnych przede wszystkim za cykliczne przeglądy turbin, w tym sprawdzanie wydajności, parametrów i zużycia komponentów, oraz za konieczne wymiany i naprawy.

REKLAMA

Inwestycja w Łebie ma być zrealizowana w latach 2023–2025, jej szacunkowy koszt to około 20–30 mln zł. Opracowaniem dokumentacji przedprojektowej zajmuje się firma Antea Polska, która przygotowała m.in. program funkcjonalno-użytkowy bazy i wspiera Baltic Power w przygotowaniu dokumentacji przetargowej na projekt i budowę bazy.

Kluczowa odległość

Trasa z portu serwisowego do farmy wiatrowej wynosi 16 mil morskich, statki CTV mają pokonywać tę odległość w około 40 minut. Ten wynik zdecydował o lokalizacji bazy w Łebie. 

REKLAMA

– Port serwisowy to jeden z kluczowych elementów całej inwestycji. Od jego lokalizacji, odległości od obszaru farmy, a tym samym responsywności ekip serwisowych, zależy efektywność jej pracy i stabilność dostaw energii. Port w Łebie najlepiej odpowiada na wszystkie nasze założenia i potrzeby, a przy tym ma duży potencjał dla dalszego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – mówi Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, prezes zarządu Baltic Power.

Baltic Power to morska farma wiatrowa realizowana przez Grupę Orlen i Northland Power – o docelowej mocy zainstalowanej 1,2 GW. Zlokalizowana będzie około 23 km na północ od linii brzegowej Bałtyku, na wysokości Łeby i Choczewa.

Na ulokowanie bazy serwisowej w Łebie w zeszłym roku zdecydował się również koncern Equinor, który buduje morskie farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim w joint venture z Polenergią. Także w tym wypadku o wyborze miejsca zdecydowała bliska odległość Łeby od lokalizacji farm, co pozwoli zoptymalizować koszty obsługi.

Equinor i Polenergia prowadzą trzy projekty morskich farm wiatrowych. Inwestycje MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III mają łączny potencjał mocy 1,44 GW, budowane są w odległości 22–37 km w linii prostej od brzegu. Projekt MFW Bałtyk I osiągnie łączną moc 1,56 GW. 

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.