Rząd szykuje ułatwienia dla mikroinstalacji wiatrowych

Rząd szykuje ułatwienia dla mikroinstalacji wiatrowych
Argonne National Laboratory

Mikroelektrownie wiatrowe to na razie jeszcze nisza na naszym rynku energetyki prosumenckiej, na którym 99,9 proc. zrealizowanych dotychczas instalacji stanowi fotowoltaika. Rząd przygotuje regulacje, które dzięki uproszczeniu procesu inwestycyjnego mają zmienić ten stan rzeczy i zachęcić prosumentów do inwestowania nie tylko w fotowoltaikę, ale także w przydomowe elektrownie wiatrowe.

Rząd zajmie się zmianami w ustawie Prawo budowlane, które mają m.in. uprościć proces inwestycji prosumentów w mikroinstalacje wiatrowe. Takie jest założenie projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane, którego opracowaniem ma się zająć Ministerstwo Rozwoju i Technologii i któremu został nadany numer UD427.

Dotychczas technologia wiatrowa nie cieszyła się większym zainteresowaniem polskich prosumentów, którzy w zdecydowanej większości stawiali na fotowoltaikę. O ile obecnie mamy w naszym kraju już ponad 1,1 mln mikroinstalacji PV, o tyle podłączonych do sieci mikroelektrowni wiatrowych jest zaledwie kilkadziesiąt.

REKLAMA

Ułatwienia w budowie prosumenckich mikroinstalacji wiatrowych, które powinny pojawić się w kolejnej nowelizacji Prawa budowlanego, mają sprawić, że więcej prosumentów będzie instalować małe turbiny wiatrowe.

Bez pozwolenia na budowę

Jak wynika z informacji zamieszczonej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, w projekcie nowelizacji, którego przygotowaniem zajmie się rząd, zaproponowane zostanie rozszerzenie katalogu inwestycji (budów) niewymagających decyzji o pozwoleniu na budowę, ale jedynie zgłoszenia, a także katalogu inwestycji (budów) niewymagających ani decyzji o pozwoleniu na budowę, ani zgłoszenia.

Do inwestycji zwolnionych z pozwolenia na budowę, ale wymagających zgłoszenia, mają zostać dodane części budowlane wolnostojącej elektrowni wiatrowej, której całkowita wysokość jest większa niż 3 metry i nie większa niż 12 metrów oraz której moc nie przekracza mocy mikroinstalacji (50 kW), a odległość jej usytuowania od granic działki jest nie mniejsza niż jej całkowita wysokość.

Jednocześnie rząd chce, aby takie inwestycje na etapie zgłoszenia wymagały sporządzenia planu sytuacyjnego i projektu architektoniczno-budowlanego, a na etapie rozpoczęcia robót budowlanych – przygotowania projektu technicznego i zapewnienia udziału kierownika budowy.

Bez zgłoszenia

Mikroelektrownie wiatrowe o wysokości do 3 metrów mają być zwolnione i z pozwolenia na budowę, i z obowiązku zgłoszenia.

Reklama

REKLAMA

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach:

Za przygotowanie nowelizacji Prawa budowlanego ma odpowiadać sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Piotr Uściński.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to ostatni kwartał tego roku. Jeśli Rada przyjmie projekt nowych przepisów, ich procedowaniem zajmie się Sejm.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.