Najgłębsza na świecie morska farma wiatrowa już wytwarza energię

Najgłębsza na świecie morska farma wiatrowa już wytwarza energię
fot. SSE Renewables

Inwestorzy realizujący projekt morskiej farmy wiatrowej Seagreen w Szkocji brytyjski deweloper SSE Renewables i francuska grupa TotalEnergies  poinformowali o uruchomieniu produkcji energii. W zeszłym tygodniu pierwsza turbina Vestas zaczęła wytwarzać prąd. Wartość całego projektu wyceniono na 3 mld funtów, czyli ok. 16,7 mld zł.

Morska farma wiatrowa Seagreen zlokalizowana jest 27 km od wybrzeża Angus w Szkocji. Jej łączna moc zainstalowana ma osiągnąć 1075 MW. Według planów farma zacznie w pełni działać w pierwszej połowie 2023 roku.

Seagreen będzie największą morską farmą wiatrową w Szkocji, która będzie posiadać najgłębiej przytwierdzone do morskiego dna fundamenty turbin. Jej najgłębszy fundament ma być zainstalowany w grudniu br. na głębokości 59 metrów pod poziomem morza.

REKLAMA

Jak informują SSE Renewables i TotalEnergies, do których należy projekt Seagreen, pierwsza turbina z łącznej liczby 114 instalowanych na farmie, została uruchomiona i podłączona do sieci w ubiegłym tygodniu. Wszystkie turbiny wiatrowe dostarczy firma Vestas. Będzie to model V164-10 MW.

Projekt przyniósł już korzyści lokalnej społeczności, brytyjskiemu łańcuchowi dostaw, a po jego zakończeniu Seagreen wniesie znaczący wkład w realizację ambitnych celów Szkocji i Wielkiej Brytanii w zakresie energii odnawialnej – zaznaczył Paul Cooley, dyrektor sektora Global Offshore Wind w SSE Renewables.

Po pełnym uruchomieniu morska farma wiatrowa Seagreen ma produkować około 5 TWh energii elektrycznej rocznie.

Produkcja energii zostanie częściowo objęta przyznanymi przez rząd Wielkiej Brytanii na okres 15 lat kontraktami różnicowymi. W ten sposób będzie rozliczana sprzedaż energii z turbin o mocy 454 MW.

REKLAMA

TotalEnergies zmierza do 35 GW

Francuska grupa paliwowa kupiła 51 proc. udziałów w projekcie Seagreen od SSE Renewables w czerwcu 2020 roku. Pozostałe 49 proc. zachował SSE Renewables.

Z przyjemnością ogłaszamy rozpoczęcie wytwarzania energii z Seagreen, naszej pierwszej morskiej farmy wiatrowej na brytyjskim Morzu Północnym. Oznacza to nowy krok w rozwoju potencjału działalności offshore firmy TotalEnergies. Ten kamień milowy przyczyni się bezpośrednio do realizacji naszego celu, jakim jest osiągnięcie 35 GW mocy elektrycznej ze źródeł odnawialnych na całym świecie do 2025 roku – powiedział Vincent Stoquart, senior vice president Renewables w TotalEnergies.

TotalEnergies jest zaangażowany także w projekty offshore m.in. na Morzu Celtyckim (Wielka Brytania), Morzu Śródziemnym (Francja) oraz u wybrzeży Tajwanu.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.