Wiatraki już nie przeszkadzają Polakom. Wręcz przeciwnie

Wiatraki już nie przeszkadzają Polakom. Wręcz przeciwnie
fot. Barbara Blaczkowska/Gramwzielone.pl

Rozwój i budowę nowych elektrowni wiatrowych popiera aż 85 proc. Polaków. Agencja SW Research przeprowadziła badanie na zlecenie Eurowind Energy.

Wydarzenia ostatnich miesięcy, w tym podwyżki cen prądu i brak węgla, sprawiły, że odnawialne źródła energii trafiły do ogólnego dyskursu. Coraz więcej mieszkańców Polski jest przekonanych, że OZE to konieczna alternatywa dla tradycyjnych źródeł pozyskiwania energii.

Jak pokazuje badanie SW Research, do OZE przekonało się ponad 58 proc. ankietowanych. Zmiana widoczna jest zwłaszcza w grupie osób powyżej 50. roku życia – prawie 62 proc. z nich deklaruje o wiele bardziej pozytywne nastawienie niż pół roku temu.

REKLAMA

Osoby ankietowane w zdecydowanej większości deklarują poparcie dla rozwoju i budowy farm wiatrowych – aż 85 proc. respondentów określiło tu swoje nastawienie jako pozytywne. Przeciwko farmom wiatrowym jest niewiele ponad 4 proc. społeczeństwa.

źródło: Badanie przeprowadzone przez SW Research na zlecenie Eurowind Energy

–  Biorąc pod uwagę koszty, energia pozyskiwana z wiatru jest obecnie najbardziej konkurencyjna. Im więcej zielonej energii znajdzie się w polskim systemie energetycznym, tym większe przełożenie będzie to miało na jej ceny hurtowe – mówi Andrzej Skrzypczak, project manager w Eurowind Energy.

Nabrało to znaczenia zwłaszcza w ostatnich miesiącach. Dlatego cieszy nas fakt, że społeczeństwo jest coraz bardziej świadome i odpowiedzialnie podchodzi do kwestii energetycznych – dodaje Skrzypczak. 

Zalety wiatraków

Na pytanie o główne zalety energii wiatrowej ankietowani odpowiadali w pierwszej kolejności, że wiatr jest źródłem energii, które nigdy się nie wyczerpie (57,8 proc.). Na drugim miejscu znalazł się fakt, że turbiny wiatrowe nie zanieczyszczają środowiska naturalnego (46,4 proc.) oraz że farmy wiatrowe są oszczędne w porównaniu z paliwami kopalnymi dzięki pominięciu procesów wydobywania paliw i ich transportu (36,9 proc.).

REKLAMA

źródło: Badanie przeprowadzone przez SW Research na zlecenie Eurowind Energy

Ponad 58 proc. respondentów deklaruje, że pół roku temu miało gorsze nastawienie do farm wiatrowych. Jest jednak i grupa, która zmieniła nastawienie do tej technologii na negatywne – to 8,5 proc. ankietowanych. 

Pozytywny stosunek do rozwoju farm wiatrowych deklarują zarówno mieszkańcy wsi (84,4 proc.), jak i średnich (86,8 proc.) oraz dużych (78 proc.) miast.

Badanie przeprowadzone zostało przez SW Research metodą wywiadów on-line (CAWI) na zlecenie Eurowind Energy na grupie 839 osób. Odbyło się 16–18 sierpnia br.

Podobne informacje przyniosła ankieta przeprowadzona przez Social Changes, której wyniki podano na początku lipca br. Według tego badania 81 proc. Polaków popiera rozwój lądowych elektrowni wiatrowych, a 75 proc. uważa, że wiatraki na lądzie przyczyniają się do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego. Więcej na ten temat w artykule: Polacy chcą wiatraków

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.