Cyfrowy Polsat pożyczy pieniądze na budowę farmy wiatrowej

Cyfrowy Polsat pożyczy pieniądze na budowę farmy wiatrowej
fot. Barbara Blaczkowska/Gramwzielone.pl

PAK-Polska Czysta Energia, spółka zależna ZE PAK, zawarła z Cyfrowym Polsatem umowę pożyczki opiewającą na 160 mln zł. Środki te mają być przeznaczone na budowę farmy wiatrowej w gminie Potęgowo.

Farma wiatrowa Drzeżewo, której budowę planuje PAK-Polska Czysta Energia (PAK-PCE), ma się składać z 23 turbin wiatrowych o łącznej mocy 50,6 MW. Powstanie na terenie gminy Potęgowo, w powiecie słupskim. Ocena warunków wietrznych w tym regionie pozwoliła inwestorowi oszacować roczną produkcję energii z farmy na 170 GWh.

Uruchomienie farmy wiatrowej Drzeżewo zaplanowane jest najpóźniej na trzeci kwartał 2024 roku.

REKLAMA

Transakcje rynkowe spółek kontrolowanych przez Solorza

Pożyczka udzielona spółce PAK-PCE przez Cyfrowy Polsat będzie mogła być wypłacona w złotych lub euro. Termin jej spłaty został ustalony do 31 grudnia 2025 roku.  

Wcześniej kontrolowany przez Zygmunta Solorza Cyfrowy Polsat podpisał umowę przedwstępną z ZE PAK (także kontrolowanym przez Solorza) na nabycie przez Cyfrowy Polsat udziałów w PAK-PCE. Zapisy umowy dotyczą 67 proc. kapitału zakładowego spółki.

Z kolei PAK-PCE ogłosił zamiar wykupienia 100 proc. udziałów w spółce Eviva Lębork (należącej do Polish Wind Holdings B.V.) w celu budowy farmy wiatrowej Drzeżewo. Szacowane nakłady inwestycyjne związane z nabyciem spółki i budową farmy łącznie mają wynieść około 600 mln zł.

REKLAMA

Zarząd Cyfrowego Polsatu 6 września br. podjął także decyzję o ustanowieniu poręczeń lub gwarancji na rzecz spółki grupy Vestas. Mają one zabezpieczać wykonanie zobowiązań Eviva Lębork wynikających z umowy dostawy i instalacji turbin wiatrowych przez Vestas. Kwota gwarancji ma nie przekroczyć 73 mln euro.

Największa inwestycja PAK-PCE

Największym jak dotąd projektem OZE realizowanym przez PAK-PCE jest lądowa farma wiatrowa Ględowo w Człuchowie w województwie pomorskim. Jej moc zainstalowana osiągnąć ma ponad 72,6 MW. Według planów instalacja zacznie produkować prąd w 2024 roku.

Generalnym wykonawcą farmy wiatrowej Ględowo (Człuchów) jest firma Onde, elektrownie wiatrowe dostarczy Vestas.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.