PAK-PCE przejmuje duży lądowy projekt wiatrowy

PAK-PCE przejmuje duży lądowy projekt wiatrowy
fot. Thomas Reaubourg/Unsplash

PAK-Polska Czysta Energia chce kupić 100 proc. udziałów w spółce Eviva Lębork. Należy ona do Polish Wind Holdings B.V. i realizuje projekt budowy farmy wiatrowej złożonej z 23 turbin o łącznej mocy 50,6 MW.

Transakcja przejęcia spółki Eviva Lębork jest w ostatecznej fazie negocjacji – zgodę na nabycie wyraziła rada nadzorcza PAK-Polska Czysta Energia (PAK-PCE), spółki zależnej ZE PAK SA.

Firma PAK-PCE zamierza nabyć udziały w Eviva Lębork w ramach przedsięwzięcia inwestycyjnego, jakim jest budowa farmy wiatrowej w gminie Potęgowo, w powiecie słupskim. Na farmie mają być zainstalowane 23 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 50,6 MW. Uwzględniając warunki wietrzne w tym regionie, inwestor szacuje roczną produkcję energii z farmy na 170 GWh.

REKLAMA

Projekt z pozwoleniami

Projekt uzyskał już komplet pozwoleń administracyjnoprawnych, które umożliwiają rozpoczęcie prac konstrukcyjnych przy turbinach wiatrowych. Uruchomienie farmy wiatrowej na terenie gminy Potęgowo zaplanowane jest najpóźniej na trzeci kwartał 2024 roku.

Zabezpieczona moc przyłączeniowa daje potencjał rozwoju dodatkowej farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej o maksymalnej mocy około 50 MW.

Szacowane nakłady inwestycyjne związane z nabyciem spółki i realizacją farmy wyniosą łącznie około 600 mln zł.

REKLAMA

PAK-PCE inwestuje w energię wiatrową

Farma wiatrowa w gminie Potęgowo byłaby kolejną inwestycją PAK-PCE w lądową energetykę wiatrową w Polsce. Ostatnio firma informowała o rozpoczęciu prac na farmie wiatrowej Ględowo (Człuchów) w województwie pomorskim. Instalacja ma być uruchomiona w 2024 roku i będzie to największy jak dotąd projekt inwestycyjny PAK-PCE.

Farma wiatrowa Ględowo ma osiągnąć łączną moc 72,6 MW. Generalnym wykonawcą jest firma Onde, turbiny wiatrowe dostarczy Vestas, a na inżyniera kontraktu wybrano firmę Neo Energy Group.

Więcej na temat tej inwestycji w artykule: PAK-PCE rusza ze swoim największym projektem OZE.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.