Onde będzie wykonawcą 50-MW farmy wiatrowej na Pomorzu

Onde będzie wykonawcą 50-MW farmy wiatrowej na Pomorzu
fot. Onde

Spółka Onde zawarła umowę warunkową na wykonanie kompleksowych robót budowlanych na farmie wiatrowej Drzeżewo IV w powiecie słupskim. Informacja o tym kontrakcie została ujawniona z ponaddwuletnim opóźnieniem.

Zarząd Onde SA, firmy należącej do Grupy Erbud, w ostatnim czasie poinformował o podpisaniu 25 listopada 2020 roku umowy warunkowej na roboty budowlane polegające na budowie farmy wiatrowej Drzeżewo IV (gmina Potęgowo, powiat słupski, województwo pomorskie) o łącznej mocy 50,6 MW. Pół roku później, 12 lipca 2021 roku, spółka podjęła decyzję o opóźnieniu przekazania informacji poufnej – na mocy art. 17 ust. 4 rozporządzenia nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku.

Wskazany przepis pozwala opóźnić podanie do wiadomości publicznej informacji poufnej, jeżeli niezwłoczne jej ujawnienie mogłoby naruszyć prawnie uzasadnione interesy spółki, opóźnienie prawdopodobnie nie wprowadzi w błąd opinii publicznej i spółka jest w stanie zapewnić poufność takich informacji.

REKLAMA

Teraz Onde zdecydowało się ujawnić tę informację, podając jako przyczynę brak możliwości dalszego zagwarantowania jej poufności.

Etap projektu

REKLAMA

Spółka informuje, że obecnie trwają przygotowania do rozpoczęcia budowy farmy wiatrowej Drzeżewo IV, a także uzgodnienia dotyczące finalnych postanowień kontraktu, w tym wysokości wynagrodzenia Onde oraz harmonogramu prac.

Na instalację mają się składać 23 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 50,6 MW. 

Farmę miała pierwotnie stawiać firma Eviva Lębork, która w 2022 roku została przejęta przez PAK Polska Czysta Energia (PAK PCE), spółkę zależną ZE PAK. We wrześniu 2022 roku PAK PCE informowała o zawarciu z Cyfrowym Polsatem umowy pożyczki na 160 mln zł z przeznaczeniem na budowę farmy wiatrowej Drzeżewo. Więcej na temat transakcji w artykule: Cyfrowy Polsat pożyczy pieniądze na budowę farmy wiatrowej.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.