Orsted z rekordowym zyskiem za rok 2022

Orsted z rekordowym zyskiem za rok 2022
fot. Orsted

Duński koncern energetyczny przedstawił wyniki finansowe za ubiegły rok. Zanotował zysk na poziomie 15 mld koron duńskich (2 mld euro), co oznacza wzrost o 38 proc. względem roku 2021.

Orsted poinformował, że w 2022 roku osiągnął najwyższy w historii firmy zysk operacyjny (EBITDA) za okres roczny. Wyniósł on 32,1 mld koron (4,3 mld euro) – wobec 24,2 mld koron (3,26 mld euro) w roku wcześniejszym (wzrost o 32 proc.). Z samych farm wiatrowych Hornsea 2 i Borkum Riffgrund 3 koncern osiągnął zysk operacyjny na poziomie łącznie 11 mld koron (1,5 mld euro).

EBITDA firmy z wyłączeniem nowych umów partnerskich wyniosła 21,1 mld koron (2,8 mld euro) w 2022 roku, co oznacza wzrost o 5,3 mld koron (711 mln euro) w porównaniu z rokiem 2021.

REKLAMA

Zysk netto Orsted w ubiegłym roku osiągnął poziom 15 mld koron (2 mld euro) – wobec 10,1 mld koron (1,4 mld euro) rok wcześniej (wzrost o 38 proc.).

W roku charakteryzującym się nietypowymi warunkami rynkowymi, w tym bardzo zmiennymi cenami energii i znacznym wzrostem inflacji, cieszymy się z osiągnięcia za rok 2022 rekordowo wysokiego zysku operacyjnego – skomentował Mads Nipper, prezes Grupy i dyrektor generalny Orsted. – Osiągnęliśmy silne wyniki operacyjne, przy czym nasze aktywa pozostały w pełni sprawne i miały solidne wskaźniki dostępności. Nasze elektrociepłownie wspierały tak potrzebne bezpieczeństwo dostaw w Danii.

Spadek zysków z offshore

REKLAMA

Koncern poinformował, że w ubiegłym roku zanotował wyższe zyski z lądowych farm wiatrowych i fam fotowoltaicznych, podczas gdy spadły zyski z morskiej energetyki wiatrowej. Wynikało to m.in. z opóźnień w realizowanych przez firmę projektach Hornsea 2 w Wielkiej Brytanii (jesienią zeszłego roku koncern ogłosił uruchomienie tej największej na świecie morskiej farmy wiatrowej) i Greater Changhua 1 i 2a na Tajwanie (spodziewany termin oddania inwestycji do użytku to druga połowa 2023 roku).

Osiągnęliśmy znaczące wyniki strategiczne w całej naszej działalności i pozostajemy pewni naszych długoterminowych szacunków finansowych i ambicji wzrostu. Świat stoi w obliczu kryzysu klimatycznego i nie ulega wątpliwości, że konieczne jest przejście na zrównoważony system energetyczny. Jesteśmy gotowi, aby być częścią tej tak potrzebnej rozbudowy energetyki odnawialnej – podkreślił Mads Nipper.

Firma przedstawiła prognozę EBITDA na 2023 rok na poziomie 20–23 mld koron (2,7–3,1 mld euro). Inwestycje brutto w tym czasie mają wynieść 50-54 mld koron (6,7–7,2 mld euro).

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.