Orsted wyhoduje koralowce na fundamentach morskich turbin

Orsted wyhoduje koralowce na fundamentach morskich turbin
fot. Orsted

Duński koncern energetyczny Orsted w czerwcu przeprowadzi eksperymentalne testy na terenie swojej morskiej farmy wiatrowej Greater Changhua 1 na Tajwanie. Sprawdzi możliwość hodowli raf koralowych przy morskich turbinach. Warunkiem sprzyjającym mają być stabilne temperatury wody w miejscach osadzenia turbin.

ReCoral by OrstedTM to projekt sterowanego rozwoju koralowców na obszarach morskich farm wiatrowych. Duńska firma realizuje go we współpracy z Centrum Badań Biologii Morskiej w Penghu na Tajwanie.

Eksperci opracowali nieinwazyjną metodę zbierania nadmiaru ikry koralowców, która jest wyrzucana na brzeg, zapłodnienia in vitro, transportu larw i mocowania ich do fundamentów turbin wiatrowych. W ten sposób nie dochodzi do ingerencji w istniejące ekosystemy koralowe – zbierane są jedynie nadwyżki wiązek jaj koralowców, które i tak by nie przetrwały. Metoda ReCoral pozwala na ich wykorzystanie i wyhodowanie nowych kolonii młodych koralowców.

REKLAMA

Orsted: hodowla koralowców

Zbiór ikry koralowców. Fot. Orsted

Miejscem, w którym Orsted przeprowadzi testy, jest morska farma wiatrowa Greater Changhua 1 na wodach Tajwanu. Zaletą tej lokalizacji (farma położona jest w odległości 35–60 km od brzegu) są stabilne temperatury wody, niższe niż temperatury wód przybrzeżnych, które łatwiej się nagrzewają, co może prowadzić do blaknięcia koralowców.

Nowe kolonie koralowców mają być hodowane na fundamentach turbin wiatrowych, blisko powierzchni wody, aby zapewnić wystarczającą ilość światła słonecznego.

Projekt wpisuje się w założenia koncernu Orsted, który postawił sobie za cel osiągnięcie pozytywnego wpływu netto na bioróżnorodność we wszystkich swoich nowych projektach energetycznych – najpóźniej od 2030 roku. Oznacza to zobowiązanie do wniesienia wymiernego wkładu w poprawę ogólnej różnorodności biologicznej, tak by pozostawić przyrodę w lepszym stanie niż wcześniej.

ReCoral w toku

Rozpoczynający się w czerwcu etap proof-of-concept na wodach Tajwanu będzie pierwszą na świecie próbą wsparcia raf koralowych poprzez ich wyhodowanie na fundamentach morskich turbin wiatrowych.

W zeszłym roku zespół ReCoral, złożony z biologów i specjalistów ds. morskich z firmy Orsted oraz prywatnych i akademickich ekspertów ds. koralowców, z powodzeniem wyhodował – z wykorzystaniem opracowanej metody – młode koralowce na podwodnych podłożach stalowych i betonowych. Odbyło się to w ośrodku testowym na nabrzeżu, teraz natomiast próby przeniosą się na pełne morze. Koncepcja będzie testowana na otwartych wodach na czterech oddzielnych fundamentach turbin wiatrowych.

Orsted: test hodowli koralowców

REKLAMA

Udana próba osadzenia koralowców na stalowym podłożu. Fot. Orsted 

Jak powiedział Mads Nipper, prezes i dyrektor generalny grupy Orsted: – Rządy przygotowują się do znacznej ekspansji morskiej energetyki wiatrowej i jestem przekonany, że jeśli zostanie ona przeprowadzona we właściwy sposób, morska energetyka wiatrowa może wspierać i zwiększać bioróżnorodność wód oceanicznych. Jeśli powiedzie nam się z ReCoral i koncepcja okaże się skalowalna, ta innowacja Orsted może mieć znaczący pozytywny wpływ na bioróżnorodność oceanów.

Orsted rozpoczął prace nad projektem ReCoral w roku 2018. Kolejne dwa lata zajęło dopracowywanie technicznych i ekologicznych aspektów koncepcji, w tym metody pozyskiwania i mocowania larw.

Skalowalny projekt

Jeśli próba proof-of-concept zakończy się sukcesem, Orsted zamierza zbadać możliwości zwiększenia skali tej inicjatywy. Pozwoliłoby to wykorzystać nadmiarową ikrę koralowców w lokalizacjach morskich farm wiatrowych do przywrócenia i wzmocnienia zagrożonych systemów raf przybrzeżnych. 

Koncepcja ReCoral mogłaby być zastosowana do każdego rodzaju fundamentów morskich farm wiatrowych w wodach tropikalnych na całym świecie. Orsted zamierza podzielić się zdobytymi doświadczeniami i technikami wypracowanymi przez ReCoral ze środowiskiem zajmującym się ochroną koralowców oraz innymi deweloperami morskich farm wiatrowych.

Według Programu Środowiskowego ONZ rafy koralowe są siedliskiem dla około 32 proc. wszystkich gatunków morskich i przynoszą bezpośrednie lub pośrednie korzyści miliardowi ludzi na świecie. Stopniowo jednak podnoszą się temperatury powierzchni morza, co może wywołać efekt blaknięcia koralowców, zagrażający ich przetrwaniu.

Więcej na temat opracowanej przez zespół ReCoral metody można przeczytać tutaj.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.