Radio Szczecin: farmy wiatrowe k. Darłowa postawiono nielegalnie

Radio Szczecin: farmy wiatrowe k. Darłowa postawiono nielegalnie
Daniel X. O'Neil, flickr cc

Nie milkną echa opublikowanego w ubiegłym tygodniu raportu Najwyższej Izby Kontroli na temat inwestycji w elektrownie wiatrowe. 

Radio Szczecin w artykule pt. „Farmy wiatrowe w Darłowie nielegalne” informuje, że część elektrowni wiatrowych zbudowanych w okolicy Darłowa powstało na podstawie pozwoleń, których ważność później uchylił sąd. 

W raporcie na temat budowy farm wiatrowych Najwyższa Izba Kontroli zwraca uwagę, że w wielu przypadkach inwestorzy finansowali konieczne do budowy farm wiatrowych przygotowanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski określił taki mechanizm jako „korupcjogenny”. 

REKLAMA
REKLAMA

Radio Szczecin informuje, że podobnie mogło być w przypadku Darłowa i zwraca uwagę, że władze gminy nie skonsultowały tam planów budowy farm wiatrowych z mieszkańcami. 

W gminie Darłowo pracuje już w sumie ponad 110 wiatraków. Dzięki nim do budżetu gminy trafia co roku 5 mln zł, co stanowi ok. 10% przychodów gminy. 

Więcej informacji o raporcie NIK na temat farm wiatrowych w artykule: NIK negatywnie o inwestycjach w farmy wiatrowe. Będą zmiany w prawie?

gramwzielone.pl