Drugie rozdanie w offshore na Bałtyku. PGE bierze wszystko

Drugie rozdanie w offshore na Bałtyku. PGE bierze wszystko

Polska Grupa Energetyczna wygrała kolejne z postępowań, których stawką są prawa do zagospodarowania morskich stref w celu budowy farm wiatrowych. Postępowania prowadzone przez Ministerstwo Infrastruktury umożliwią zwycięzcom ubieganie się o kontrakty różnicowe na sprzedaż energii z drugim etapie rozwoju morskich farm wiatrowych w polskiej części Bałtyku.

Ministerstwo Infrastruktury rozstrzygnęło na korzyść Grupy PGE kolejne dwa postępowania na nowe pozwolenia lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych. To już łącznie cztery nowe obszary, które w tym roku zabezpieczyła Polska Grupa Energetyczna.

– Otrzymanie ostatecznych decyzji pozwoli nam przekroczyć cel założony w strategii Grupy – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

REKLAMA

Akwen 44.E.1 o powierzchni ok. 121 km kw. położony jest ok. 48 km od polskiego wybrzeża na wysokości Ustki. Szacujemy, że moglibyśmy na nim wybudować 975 MW mocy. Wnioskowała o niego spółka PGE Baltica 9.

Pozyskanie akwenu 60.E.4 pozwoliłoby – według szacunków PGE – na zbudowanie tam farmy wiatrowej o mocy 555 MW. To obszar o powierzchni ok. 77 km kw., położony w sąsiedztwie naszego realizowanego już projektu Baltica 1. O obszar 60.E.4 wnioskowała spółka PGE Baltica 5, w której PGE SA ma 66 % udziałów, a pozostałe należą do Enea SA.

To kolejne rozstrzygnięcia na korzyść Grupy PGE w ramach postępowań na nowe obszary pod projekty morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku. 9 stycznia 2023 roku Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło wyniki postępowania dla obszaru 43.E.1, a 25 stycznia 2023 dla obszaru 60.E.3. Wówczas również najwięcej punktów uzyskały spółki zależne PGE Baltica.

Jak dotąd PGE wygrywa wszystkie rozstrzygnięte przez Ministerstwo Infrastruktury postępowania, których przedmiotem są prawa do zagospodarowania kolejnych stref pod budowę morskich farm wiatrowych w drugim etapie rozwoju offshore na polskim Bałtyku, w ramach którego inwestorzy będą ubiegać się o kontrakty na sprzedaż energii w aukcjach planowanych na lata 2025-27.

REKLAMA

Imponujący portfel projektów

Obecnie PGE realizuje na Morzu Bałtyckim projekty wiatrowe o mocy ok. 3,4 GW. Po otrzymaniu ostatecznych decyzji PGE będzie mogła zbudować w kolejnych dekadach na wszystkich nowo pozyskanych obszarach dodatkowo ok. 3,7 GW, osiągając łącznie ponad 7,1 GW mocy.

Najpierw, w latach 2026-2027, mają powstać farmy wiatrowe Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy zainstalowanej około 2,5 GW. Te projekty są realizowane przez PGE wspólnie z duńską firmą Orsted (50/50) i mają już zapewnione kontrakty na sprzedaż energii.

W projektach Baltica 2 i Baltica 3 brakuje jednak nadal finalnych decyzji inwestycyjnych. Ich podjęcie uruchomi procesy związane z budową pierwszych farm wiatrowych na polskim Bałtyku.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.