Tauron buduje nową farmę wiatrową

Tauron buduje nową farmę wiatrową
Tauron

Na terenie nowej inwestycji Taurona w województwie śląskim pojawiły się pierwsze ekipy, które przygotowują teren pod budowę wiatraków. W ramach projektu powstanie 15 elektrowni wiatrowych. Obecnie Tauron posiada 11 farm wiatrowych, a 4 kolejne są w trakcie budowy.

Inwestycja w Gamowie koło Raciborza, którą rozpoczął Tauron, obejmuje budowę farmy wiatrowej o łącznej mocy 33 MW. Składać się będzie na nią 15 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,2 MW. Prace budowlane rozpoczną się na przełomie marca i kwietnia br.

Obecnie na miejscu trwają prace przygotowawcze, a pierwsza wyprodukowana energia z farmy wiatrowej ma popłynąć w połowie 2024 roku. Jej wolumen powinien odpowiadać zapotrzebowaniu generowanemu przez około 28 tys. gospodarstw domowych.

REKLAMA

Kolejne inwestycje wiatrowe

Obecne Tauron dysponuje 11 farmami wiatrowymi, tj.: Majewo, Piotrków, Zagórze, Wicko, Marszewo, Lipniki, Śniatowo, Mogilno, Inowrocław, Dobrzyń, Gołdap. Energię elektryczną wytwarza w nich 200 turbin wiatrowych o łącznej mocy 416 MW.

W czerwcu tego roku Tauron kupił projekt farmy wiatrowej Mierzyn w województwie zachodniopomorskim. Grupa dzięki realizacji tej inwestycji zwiększy swoje zielone moce o prawie 60 MW. Budowa farmy wiatrowej Mierzyn, zgodnie z przyjętymi założeniami, zostanie zakończona do końca 2024 roku.

REKLAMA

Z początkiem października 2022 roku Tauron ogłosił, że będzie realizował inwestycję o łącznej mocy 20 MW, która zlokalizowana jest w Nowej Brzeźnicy w województwie łódzkim. Energia elektryczna popłynie do sieci z tego miejsca na początku 2025 roku. Farma wiatrowa Nowa Brzeźnica ma wytwarzać energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 19 tys. gospodarstw domowych. Na inwestycję będzie się składać łącznie 9 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,2 MW.

W planie 3,7 GW

Nowa strategia Taurona zakłada skokowe zwiększenie mocy OZE. W 2025 roku Grupa planuje dysponować mocami rzędu 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych. Z kolei w 2030 roku moce w OZE mają wzrosnąć do 3700 MW. Będzie to około 80 proc. całego miksu wytwórczego Grupy.

Przyspieszamy realizację założeń Zielonego Zwrotu Taurona, skokowo zwiększając moce zainstalowane w zielonych aktywach. Inwestujemy nie tylko w farmy wiatrowe, ale też fotowoltaiczne. Poza projektem w Raciborzu w budowie mamy jeszcze trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 110 MW i dwie fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 150 MW – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.

Tylko w energetyce wiatrowej Tauron chce podwoić stan posiadania do 2025 roku. W 2030 roku natomiast Grupa planuje dysponować już mocą na poziomie 1100 MW w tej technologii. Równocześnie grupa ma rozwijać projekty farm fotowoltaicznych – do 2025 roku zwiększy moce w fotowoltaice do 700 MW, a w 2030 roku ma dysponować słonecznymi megawatami o mocy 1400 MW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.