Tauron buduje farmę wiatrową na Pomorzu Zachodnim

Tauron buduje farmę wiatrową na Pomorzu Zachodnim
Tauron

Rozpoczęło się wylewanie fundamentów pod infrastrukturę farmy wiatrowej Mierzyn w województwie zachodniopomorskim. Będzie to druga co do wielkości farma wiatrowa w Grupie Tauron.

Tauron kupił projekt farmy wiatrowej Mierzyn w województwie zachodniopomorskim w czerwcu zeszłego roku. Wkrótce na terenie budowy zaczną powstawać pierwsze elektrownie wiatrowe, a cała inwestycja powinna zostać zakończona do końca 2024 roku.

Na farmę wiatrową Mierzyn złoży się 15 turbin wiatrowych o łącznej mocy 58,5 MW. Będą one wytwarzać energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 68 tys. gospodarstw domowych.

REKLAMA

Farma wiatrowa Mierzyn jest drugim pod względem wielkości i uzyskanej mocy projektem Grupy Tauron. Obecnie dysponuje ona łącznie 11 farmami wiatrowymi znajdującymi się w: Majewie, Piotrkowie, Zagórzu, Wicku, Marszewie, Lipnikach, Śniatowie, Mogilnie, Inowrocławiu, Dobrzyniu i Gołdapi. Składa się na nie ponad 200 turbin o łącznej mocy 416 MW. W budowie są także cztery kolejne farmy wiatrowe.

REKLAMA

Nowa strategia energetycznego lidera zakłada przyspieszenie Zielonego Zwrotu Taurona poprzez skokowe zwiększenie mocy OZE. W 2025 roku grupa planuje mieć 1600 MW zainstalowanych w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 roku – 3700 MW. Będzie to stanowić ok. 80 proc. całego miksu wytwórczego Grupy.

Wiatrowe plany Taurona

Tylko w energetyce wiatrowej Tauron chce podwoić stan posiadania do 2025 roku, a w 2030 planuje dysponować już 1100 MW w technologii wiatrowej. Równocześnie grupa będzie rozwijać projekty farm fotowoltaicznych – do 2025 roku zwiększy moce do 700 MW, a w 2030 roku ma posiadać inwestycje PV o łącznej mocy 1400 MW.

Turbiny wiatrowe instalowane na lądzie to jedne z najtańszych, ale też najbardziej efektywnych jednostek wytwórczych, stąd ich szczególne miejsce w zielonym portfelu Taurona. Do 2025 roku chcemy zainstalować w technologii onshore 0,7 GW – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.