Vestas kupił fabrykę fundamentów morskich wiatraków w Polsce

Vestas kupił fabrykę fundamentów morskich wiatraków w Polsce
ST3 Offshore

Największy na świecie producent elektrowni wiatrowych wygrał przetarg na zakup położonej na szczecińskiej wyspie Gryfia fabryki fundamentów morskich elektrowni wiatrowych. Nie będzie to jedyna inwestycja duńskiej firmy w Szczecinie.

Szczecińska fabryka rozpoczęła działalność w 2015 roku i była wspólną inwestycją niemieckiej grupy Bilfinger i Agencji Rozwoju Przemysłu. Została zaprojektowana jako zakład seryjnej produkcji fundamentów pośrednich i kratownic.

Pierwsze zamówienia

Pierwszy kontrakt na budowę fundamentów do morskich wież wiatrowych szczecińska fabryka zrealizowała dla lidera budowy morskich farm wiatrowych – duńskiej grupy Orsted, która wówczas funkcjonowała jeszcze pod nazwą DONG Energy. Duńczycy zlecili szczecińskiej fabryce budowę 91 platform pośrednich dla farmy wiatrowej Race Bank, która powstała na Morzu Północnym.

REKLAMA

Kilka lat temu był to nawet największy tego rodzaju zakład w Europie, w którym znajdowała się najwyższa i najnowocześniejsza suwnica bramowa w Europie. Miała 120 metrów wysokości oraz 1400 ton udźwigu.

Z czasem sytuacja finansowa zakładu stawała się jednak coraz trudniejsza, a jej właściciel – spółka ST3 Offshore – ogłosiła upadłość.

REKLAMA

Wygrany przetarg

Wybór oferty Vestasa to efekt ogłoszonego w lutym, szóstego już przetargu na sprzedaż ST3 Offshore. Duński koncern uczestniczył w postępowaniu za pośrednictwem spółki RPGZ XXVIII z siedzibą w Warszawie. Złożyła ona ofertę wartą 170,5 mln zł i za tyle zostanie sprzedany ST3 Offshore.

Będzie to druga inwestycja Vestasa w Szczecinie związana z budową morskich elektrowni wiatrowych. W październiku ubiegłego roku Duńczycy ogłosili, że wybudują tam fabrykę, w której będą montować gondole i piasty morskich turbin. Fabryka ma rozpocząć działalność w drugiej połowie przyszłego roku i zapewni około 600–700 miejsc pracy. Ma to być największy zakład produkcyjny w Polsce bezpośrednio związany z sektorem offshore.

Obiekt zlokalizowany na Pomorzu Zachodnim będzie dostarczać elementy morskich elektrowni wiatrowych zarówno na rynek polski, jak i zagraniczny. Pierwsze morskie elektrownie wiatrowe Vestasa mogą trafić na morską farmę wiatrową, którą zbuduje spółka Baltic Power należąca do Orlenu (51 proc.) i kanadyjskiego Northland Power (49 proc.).

Farma wiatrowa Baltic Power będzie wykorzystywać 76 turbin o mocy 15 MW każda. Współpraca z Vestasem obejmie dostarczenie i instalację turbin oraz zapewnienie pełnego serwisu przez okres do 15 lat.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.