REKLAMA
 
REKLAMA

Właściciel sieci Ikea kupuje udziały w projektach morskich farmach wiatrowych

Właściciel sieci Ikea kupuje udziały w projektach morskich farmach wiatrowych
fot. Irfan Alijagic/Unsplash

Spółka Ingka Investments porozumiała się z deweloperem odnawialnych źródeł energii OX2 w sprawie zakupu udziałów w trzech projektach morskich farm wiatrowych w Finlandii. Produkcja energii elektrycznej z morskich farm szacowana jest na dziesiątki terawatogodzin rocznie.

Ingka Investments – spółka należąca do Ingka Group, właściciela Ikei – odkupi 49 proc. udziałów w trzech morskich projektach wiatrowych od OX2. Farmy Halla, Laine i Tyrskyte powstaną w Zatoce Botnickiej w fińskiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Ich łączna moc zainstalowana wynieść ma około 6 GW.

Szacowany poziom generacji energii w stanie pełnej operacyjności farm to 29 TWh rocznie. Odpowiada to ponad 1/3 zużycia energii w Finlandii w 2022 roku.

REKLAMA

Wierzymy, że produkcja morskiej energii wiatrowej na dużą skalę znacząco przyczyni się do zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na energię w regionie – podkreślił Paul Stormoen, dyrektor generalny OX2.

Halla i Laine są najbardziej zaawansowanymi projektami morskich farm wiatrowych w Finlandii. Mogą zostać uruchomione do końca tej dekady.

REKLAMA

Strony umowy uzgodniły, że po uzyskaniu pozwolenia na sprzedaż udziałów OX2 otrzyma kwotę stanowiącą równowartość 0,8 mln koron szwedzkich (prawie 71 tys. euro) za MW za 49 proc. planowanej mocy farm wiatrowych. Transakcja ma zostać sfinalizowana w ciągu dwóch miesięcy.

Ingka zainwestuje kolejne miliony w zieloną energię

Ingka Investments to spółka inwestycyjna Grupy Ingka, do której należy sieć sklepów Ikea. W ubiegłym roku nabyła 49 proc. udziałów w trzech szwedzkich projektach morskich OX2, ponadto wcześniej szwedzki koncern sprzedał Ingka Group dziewięć lądowych farm wiatrowych i jedną farmę fotowoltaiczną.

Ta współpraca jest kolejnym odważnym krokiem w rozszerzaniu naszej działalności inwestycyjnej, aby zająć się redukcją śladu klimatycznego daleko poza naszą własną konsumpcją i naszego łańcucha wartości. Zwiększamy nasze globalne inwestycje i zobowiązania w zakresie energii odnawialnej z ponad 3,5 mld euro obecnie do 6,5 mld euro przed 2030 rokiem – zapowiedział Peter van der Poel, dyrektor zarządzający Ingka Investments.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA