Famur będzie remontować turbiny wiatrowe

Famur będzie remontować turbiny wiatrowe
Farma wiatrowa Karścino. Fot. Energa Wytwarzanie.

Famur otrzymał zlecenie na serwisowanie jednej z farm wiatrowych należących do spółki Energa Wytwarzanie. W ramach umowy będzie remontować elementy elektrowni wiatrowych.

Energa Wytwarzanie jest właścicielem farmy wiatrowej Karścino w województwie zachodniopomorskim – o mocy 90 MW. Naprawą przekładni głównych w elektrowniach wiatrowych oraz dostawą komponentów zamiennych dla farmy zajmie się Famur.

Farma wiatrowa Karścino powstała w latach 2007–2009. Zbudowała ją hiszpańska grupa Iberdrola. Następnie Hiszpanie sprzedali ją razem ze swoimi innymi aktywami, które posiadali na polskim rynku energetyki wiatrowej. Farmy i projekty wiatrowe Iberdroli kupiły Energa i PGE. Do Energii trafiła m.in. instalacja Karścino.

REKLAMA

Inwestycja ta była realizowana w trzech etapach. W każdym zastosowano elektrownie wiatrowe niemieckiego producenta Fuhrlander – model FL MD77. W sumie zainstalowano 60 tego rodzaju turbin. Moc każdej z nich wynosi 1,5 MW, a średnica łopat wirnika sięga 77 metrów. Wieże elektrowni wiatrowych liczą 100 metrów, a ich masa wynosi 275 ton, z czego ciężar gondoli to około 52,5 tony. W turbinach zastosowano generatory asynchroniczne, napędzane za pośrednictwem przekładni planetarnych o przełożeniu około 1:100.

Farma wiatrowa Karścino ma wytwarzać około 170 GWh energii elektrycznej rocznie. Energia wiatrowa w takiej ilości odpowiada zapotrzebowaniu około 80 tysięcy średniej wielkości gospodarstw domowych.

Remont elektrowni wiatrowych

Na terenie stacji elektroenergetycznej wchodzącej w skład infrastruktury energetycznej obsługującej farmę wiatrową Karścino stacjonuje grupa serwisantów, która zajmuje się utrzymaniem farmy. W celu serwisowania elektrowni wiatrowych teraz Energa Wytwarzanie skorzysta także z usług firmy Famur.

W ramach umowy Famur będzie prowadzić remonty przekładni głównych dla turbin Fuhrlander FL MD 77 oraz pozostałych typów turbin wiatrowych należących do Energi Wytwarzanie.

REKLAMA

Kontrakt obejmuje także naprawy komponentów falownika wraz z produkcją innych alternatywnych części zamiennych dla turbin Fuhrlander FL MD 77.

Famur i Energa Wytwarzanie już wcześniej współpracowały w zakresie serwisu elektrowni wiatrowych. Na podstawie umowy zawartej w zeszłym roku Famur m.in. remontował przekładnie turbin zainstalowanych w FW Karścino.

Na podstawie umowy Energa Wytwarzanie będzie zlecać nam remonty przekładni. Szacujemy, że pozwoli ona wykonać około 20 remontów. Cieszymy się, że kolejny raz Energa Wytwarzanie doceniła nasze zaawansowanie w obszarze rozwiązań i usług dla sektora wiatrowego. Obecna umowa potwierdza, że posiadamy kompetencje, by rozszerzać naszą ofertę dla sektora OZE i realizować zamówienia dla największych firm na tym rynku – mówi Piotr Monsiorski, dyrektor handlowy w dziale Rozwój Energetyki Wiatrowej w firmie Famur.

Zielona transformacja grupy Famur

Famur podkreśla, że rozwój usług w obszarze energetyki wiatrowej opiera na wypracowanych przez lata kompetencjach oraz doświadczeniu w projektowaniu i budowie urządzeń dla przemysłu, które obecnie skupione są w segmencie Famur. To jedne z elementów, które grupa wykorzystała w procesie zmiany modelu biznesowego i utworzenia Grupy Grenevia.

Grenevia, która powstała na bazie Famuru, integruje i rozwija działalność czterech segmentów biznesowych. Obejmują one: fotowoltaikę wielkoskalową i rozwiązania PV dla biznesu skoncentrowane w spółce Projekt Solartechnik; systemy bateryjny, magazyny energii i elektromobilność w ramach IMPACT Clean Power Technology; urządzenia z obszaru automatyki dla przemysłu oraz rozwiązania dla sektora dystrybucji energii na bazie spółki Elgór+Hansen.

Technologie i produkty dla sektora wydobywczego i energetyki wiatrowej pozostają w obszarze działalności firmy Famur.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.