REKLAMA
 
REKLAMA

Na ogromną farmę wiatrową RWE trafią recyklingowalne łopaty wirnika

Na ogromną farmę wiatrową RWE trafią recyklingowalne łopaty wirnika
fot. RWE

Koncern RWE zainstaluje na swojej morskiej farmie wiatrowej łopaty wirnika nadające się do recyklingu. To kolejny krok w stronę bardziej ekologicznego budowania instalacji wiatrowych. Firma testuje też niskoemisyjne wieże turbin.

Farmę wiatrową Thor niemiecki koncern RWE buduje w duńskiej części Morza Północnego, na zachodnim wybrzeżu Jutlandii, około 22 km od Thorsminde. Planowana moc instalacji wyniesie ponad 1 GW.

Farma wiatrowa powstać ma do 2026 roku, a uzyskanie pełnej operacyjności planowane jest nie później niż do końca 2027 roku. Jak wylicza inwestor, instalacja będzie w stanie wyprodukować energię elektryczną w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu ponad miliona duńskich gospodarstw domowych.

REKLAMA

Niskoemisyjne komponenty farm wiatrowych

RWE zainstaluje na farmie Thor 72 turbiny wiatrowe Siemens Gamesa – SG 14-236 DD. W połowie czerwca koncern ogłosił, że 42 turbiny wyposażone zostaną w łopaty wirnika nadające się do recyklingu. Technologia produkcji RecyclableBlade – nowatorskich łopat wytwarzanych przez Siemens Gamesa – ma pozwalać na dalsze ich wykorzystanie po zakończeniu ich cyklu życia.

– W pełni angażujemy się w RWE w działania na rzecz obiegu zamkniętego i zerowej emisji netto. Testujemy już pierwsze na świecie łopaty turbin wiatrowych nadające się do recyklingu w rzeczywistych warunkach na naszej niemieckiej morskiej farmie wiatrowej Kaskasi i zdecydowaliśmy się zainstalować je w projekcie Sofia. Teraz wykorzystamy te łopaty wirnika również na naszej morskiej farmie wiatrowej Thor, umacniając naszą pozycję lidera w sektorze morskiej energetyki wiatrowej o obiegu zamkniętym – powiedział Sven Utermöhlen, CEO RWE Offshore Wind.

Przedstawiciel RWE podkreśla, że firma robi jeszcze więcej na rzecz obniżenia emisyjności budowy instalacji wiatrowych.

REKLAMA

Jesteśmy pierwszym deweloperem na świecie, który pilotuje stalowe wieże Siemens Gamesa o obniżonej emisji CO2, znacznie zmniejszające ślad węglowy turbin wiatrowych – mówi Utermöhlen.

Swoje stalowe wieże, które mają zapewniać redukcję emisji CO2 o co najmniej 63 proc. w porównaniu do produkcji z konwencjonalnej stali, Siemens Gamesa nazywa GreenerTower.

Technologia RecyclableBlade

Jak wyjaśnia RWE, wiele komponentów turbiny wiatrowej już podlega recyklingowi, jednak barierą w tym zakresie były materiały kompozytowe stosowane w łopatach turbin. Siemens Gamesa zastosował w swoim produkcie nowy rodzaj żywicy o specjalnej strukturze chemicznej, dzięki czemu materiały te mają poddawać się recyklingowi po zakończeniu cyklu życia łopat. Jak zapewnia Siemens Gamesa, w procesie recyklingu nie zostaną naruszone właściwości poszczególnych materiałów, co pozwoli na ponowne wykorzystane ich np. w przemyśle motoryzacyjnym.

Swoje łopaty RecyclableBlade firma produkuje w fabryce w Hull na wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA