W pełni recyklingowane łopaty Siemens Gamesa już pracują

W pełni recyklingowane łopaty Siemens Gamesa już pracują
fot. Siemens Gamesa

Na morskiej farmie wiatrowej Kaskasi w Niemczech zaczęła wytwarzać prąd turbina wiatrowa Siemens Gamesa wyposażona w łopaty RecyclableBlades. Według producenta jest to pierwsze w skali globalnej wykorzystanie łopat w całości nadających się do recyklingu.

Morska farma wiatrowa Kaskasi zlokalizowana jest na Morzu Północnym w Niemczech, 35 kilometrów na północ od wyspy Helgoland. Moc zainstalowana farmy osiągnąć ma 342 MW. Dotychczas zamontowano dziewięć z 38 turbin wiatrowych SG 8.0-167 DD Flex, wyprodukowanych przez Siemens Gamesa. Konstrukcje wyposażone będą w jednostki z łopatami B81 RecyclableBlade – każda o długości 81 metrów – w pełni nadającymi się do recyklingu.

Deweloperem farmy wiatrowej Kaskasi jest firma RWE Renewables, która wraz z Siemens Gamesa ogłosiła, że pierwsza turbina wiatrowa wyposażona w RecyclableBlades już wygenerowała moc z wiatru. Jak podaje Siemens Gamesa, farma w Kaskasi to pierwsze komercyjne wykorzystanie opracowanej przez firmę technologii turbin wiatrowych z łopatami w pełni nadającymi się do recyklingu i pierwszy na świecie przypadek zainstalowania tego typu łopat na morskiej farmie wiatrowej.

REKLAMA

Przetestowanie na naszej morskiej farmie wiatrowej Kaskasi pierwszych na świecie nadających się do recyklingu łopat turbin wiatrowych w warunkach eksploatacyjnych jest znaczącym krokiem w kierunku osiągnięcia zrównoważonego rozwoju turbin wiatrowych na wyższym poziomie – skomentował Sven Utermöhlen, dyrektor generalny Wind Offshore w RWE Renewables.

Odzysk komponentów

Na farmie wiatrowej Kaskasi wykorzystywane będą łopaty B81 RecyclableBlade o długości 81 metrów dla turbin wiatrowych SG 8.0-167 DD Flex. Technologia RecyclableBlade ma być też dostępna dla łopat B108 o długości 108 metrów, stosowanych w morskich turbinach wiatrowych SG 14-222 DD, oraz dla 115-metrowych łopat B115, stosowanych w turbinach SG 14-222 DD.

REKLAMA

Jak podaje Siemens Gamesa, łopaty zbudowane są z kombinacji materiałów osadzonych w żywicy. Po zakończeniu okresu eksploatacji łopat żywica, włókna szklane, drewno i inne materiały mają być oddzielane za pomocą łagodnego roztworu kwasu, by następnie trafić do ponownego wykorzystania, np. w produkcji obudów płaskich ekranów.

Technologia RecyclableBlade opracowana została w Aalborg w Danii. Turbiny do projektu Kaskasi produkowane były w fabryce SGRE mieszczącej się w Hull na wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii.

Wprowadziliśmy technologię Siemens Gamesa RecyclableBlade na rynek w zaledwie 10 miesięcy: od premiery we wrześniu 2021 roku do instalacji w projekcie Kaskasi RWE w lipcu 2022 roku – powiedział Marc Becker, prezes Siemens Gamesa Offshore Business Unit.

Ten kamień milowy oznacza znaczący wkład w realizację celu Siemens Gamesa, jakim jest posiadanie turbin w pełni nadających się do recyklingu do 2040 roku. Dzięki łopatom RecyclableBlade dostępnym dla naszych klientów możemy stworzyć sprawną gospodarkę o obiegu zamkniętym – podsumował Becker.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.