Dzienny rekord produkcji energii wiatrowej pobity

Dzienny rekord produkcji energii wiatrowej pobity
Elektrownia wiatrowa Vestas V236-15.0 MW. Fot Vestas.

Zainstalowany w Danii prototyp elektrowni wiatrowej Vestasa pobił dzienny rekord produkcji energii. Turbina w 24 godziny wyprodukowała tyle energii, ile w ciągu roku zużywa około 180 polskich gospodarstw domowych.

Rekord ustanowił prototyp wielkiej elektrowni wiatrowej Vestas V236-15.0 MW o nominalnej mocy 15 MW i średnicy łopat wirnika liczącej 236 metrów. Pod koniec ubiegłego roku został on zainstalowany w duńskim centrum testowym energetyki wiatrowej w Osterild.

Ogromna elektrownia wiatrowa Vestasa wytworzyła w ciągu 24 godzin aż 363 MWh energii elektrycznej. Według producenta turbiny będzie ona w stanie produkować w ciągu roku około 80 GWh energii elektrycznej. To tyle, ile rocznie zużywa w Polsce około 40 tys. średniej wielkości gospodarstw domowych.

REKLAMA

Vestas pobił rekord dziennej generacji, który należał do konkurenta duńskiej firmy – producenta Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE). Turbina SGRE o mocy 14 MW i średnicy łopat wirnika wynoszącej 222 metry, której prototyp działa również w Danii, wyprodukowała w ciągu dnia dotychczas najwięcej 359 MWh energii.

Kolejny rekord generacji turbina Vestasa może ustanowić zimą, przy silniejszym o tej porze roku wietrze.

REKLAMA

Elektrowni wiatrowych o tak dużej mocy jak w przypadku modelu V236-15.0 MW nie ma jeszcze na żadnej morskiej farmie wiatrowej. Ich instalacja w komercyjnych projektach powinna zacząć się w ciągu kilku lat.

Jedną z pierwszych farm wiatrowych, na których zostaną zainstalowane ogromne turbiny V236-15.0 MW, będzie powstająca w polskiej części Morza Bałtyckiego farma wiatrowa Baltic Power. Projekt realizowany przez Orlen i Northland Power właśnie uzyskał pozwolenia na budowę.

Do wprowadzenia na rynek morskich turbin o jeszcze większych mocach przygotowują się Chińczycy. Więcej na ten temat w artykule: Powstała największa elektrownia wiatrowa na świecie.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.