REKLAMA
 
REKLAMA

Equinor wchodzi w kolejny obszar OZE w Polsce

Equinor wchodzi w kolejny obszar OZE w Polsce
fot. Equinor

Norweski koncern kupił lądową farmę wiatrową w Wielkopolsce. Jedną z pierwszych w naszym kraju produkujących energię bez dotacji.  

Equinor poinformował o rozszerzeniu swojego portfolio OZE w Polsce dzięki nabyciu farmy wiatrowej Wilko. To zlokalizowana w Wielkopolsce instalacja o mocy 26 MW. Farma już wytwarza energię elektryczną, dostarczając około 105 GWh energii rocznie. Ilość ta ma odpowiadać rocznemu zużyciu około 50 tys. polskich gospodarstw domowych.

Norweski koncern kupił lądową farmę wiatrową od Grupy Helios. Transakcję przeprowadził poprzez swoją polską spółkę Wento. Inwestor podkreśla, że farma Wilko jest jedną z pierwszych lądowych farm wiatrowych w Polsce, które wytwarzają energię bez dotacji państwa. Ma to potwierdzać konkurencyjność cenową tej technologii OZE.

REKLAMA

Na wybranych rynkach Equinor stawia na tworzenie elastycznej oferty rozwiązań energetycznych opartej o różne technologie. Poprzez naszą spółkę Wento już zbudowaliśmy w Polsce silny portfel fotowoltaiczny. Włączając lądową energetykę wiatrową do portfela, umacniamy pozycję Wento na rynku producentów energii z OZE posiadających szeroką ofertę rozwiązań technologicznych – komentuje Olav Kolbeinstveit, starszy wiceprezes odpowiedzialny w Equinorze za rozwój platform OZE na lądzie.

Zrównoważona produkcja ze słońca i wiatru

Equinor zaznacza, że dywersyfikacja portfela projektów OZE to nie tylko zwiększenie wartości inwestycji w odnawialne źródła, ale też możliwość wykorzystania uzupełniających się profili wytwarzania energii ze słońca i wiatru na lądzie. Dzięki temu można równoważyć niedobory produkcji ze słońca w momentach mniejszego nasłonecznienia produkcją energii z wiatru – i odwrotnie.

Koncern podaje, że energią wytwarzaną przez famy słoneczne i wiatrowe w Polsce zarządzać będzie należąca do niego spółka obrotu Danske Commodities (DC).

REKLAMA

Ponieważ stale rozwijamy się jako rynkowy producent energii na wybranych rynkach, Danske Commodities – jako nasze handlowe ramię – ma nam torować drogę do rynku, sprzedając klientom energią elektryczną z różnych źródeł wchodzących w skład naszego portfela. DC jest to tego świetnie przygotowane ze względu na ponad 10-letnie doświadczenie na polskim rynku elektroenergetycznym – mówi Olav Kolbeinstveit.

Powrót do onshore

Wojciech Cetnarski, prezes zarządu Wento, przypomina, że Equinor zaczynał działalność w obszarze OZE na polskim rynku właśnie od lądowych farm wiatrowych.

Chociaż obecny portfel Wento składa się w większości z projektów słonecznych, to firma posiada doświadczenie w rozwijaniu lądowych farm wiatrowych w Polsce. Od tego zaczynaliśmy naszą działalność w 2012 r., zaś w kierunku fotowoltaiki zwróciliśmy się ze względu na zmiany regulacyjne i szybki rozwój tej technologii. Teraz wracamy do korzeni, a zakupiona farma Wilko jest doskonałym początkiem ponownej integracji lądowej energetyki wiatrowej do naszego portfolio – wyjaśnia Cetnarski.

W połowie tego roku norweski koncern uruchomił jedną z największych farm PV w naszym kraju – Zagórzyca. Jej moc zainstalowana wynosi 60 MW. Equinor działa także w obszarze offshore w Polsce, rozwijając morskie farmy wiatrowe we współpracy z Polenergią w tamach pierwszej fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w naszym kraju.

 

Mapa inwestycji koncernu Equinor w Polsce
Mapa inwestycji koncernu Equinor w Polsce. Źródło: Equinor

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA