Na Pomorzu powstała ogromna farma fotowoltaiczna

Na Pomorzu powstała ogromna farma fotowoltaiczna
Farma fotowoltaiczna w Zagórzycy. Fot. Equinor

Norweski koncern paliwowo-energetyczny Equinor uruchomił jedną z największych farm fotowoltaicznych w naszym kraju.

W Zagórzycy w gminie Damnica, w województwie pomorskim, Equinor rozpoczął testową produkcję energii na swojej drugiej farmie fotowoltaicznej w naszym kraju. Moc farmy fotowoltaicznej Zagórzyca wynosi 60 MW, co czyni ją jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. (Największa farma fotowoltaiczna w Polsce znajduje się również na Pomorzu – w Zwartowie. To instalacja o mocy 204 MW, którą wybudowały firmy Respect Energy i Goldbeck Solar).

Farma fotowoltaiczna Zagórzyca ma produkować 61 GWh energii rocznie, co odpowiada zużyciu 31 tys. polskich gospodarstw domowych. Sprzedażą i wprowadzaniem energii elektrycznej wyprodukowanej w Zagórzycy na polski rynek zajmie się należąca do Equinoru spółka obrotu Danske Commodities.

REKLAMA

Farmę fotowoltaiczną Zagórzyca zbudowano na obszarze ok 55 hektarów, wykorzystując do tego 111 tys. paneli fotowoltaicznych.

Uruchamiając farmę fotowoltaiczną w Zagórzycy, Equinor podwoił posiadane w Polsce moce w fotowoltaice – do 120 MW.

Przejęcie polskiego dewelopera

Wcześniej projekt farmy PV w Zagórzycy był rozwijany przez dewelopera Wento, który w 2021 roku został przejęty przez Norwegów wraz z portfelem projektów o całkowitej mocy 1,6 GW.

W dwa lata od tej transakcji gotowe są dwie elektrownie fotowoltaiczne z portfela Wento, a kolejna znajduje się w budowie. Dwie elektrownie fotowoltaiczne – Stępień i Zagórzyca –  już produkują energię, a kolejna – Lipno – zostanie uruchomiona w przyszłym roku. W naszym kraju norweska firma przygotowuje też projekty bateryjnych magazynów energii.

REKLAMA

Największe projekty OZE norweska firma rozwija w naszym kraju we współpracy z Polenergią. Chodzi o morskie farmy wiatrowe Bałtyk I, II i III.

 

Inwestycje Equinor w Polsce
Inwestycje Equinoru w Polsce

Equinor podkreśla, że inwestycja w Zagórzycy została zrealizowana przez polskich wykonawców. Generalnym wykonawcą była podlaska firma Elmont, która korzystała wyłącznie z krajowych podwykonawców. W realizację inwestycji zaangażowanych było w sumie około 500 osób.

Korzystając z lokalnych wykonawców, przyczyniamy się do budowania kompetencji wśród polskich dostawców w zakresie standardów jakości i bezpieczeństwa przy realizacji inwestycji fotowoltaicznych – komentuje Wojciech Cetnarski, prezes zarządu Wento.

Kilka dni temu inwestycje na polskim rynku fotowoltaicznym zapowiedział inny państwowy koncern energetyczny z Norwegii. Więcej na temat: Potentat zainwestuje w OZE w Polsce.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.