REKLAMA
 
REKLAMA

PGE przejęła farmę wiatrową

PGE przejęła farmę wiatrową
fot. PGE

Wykupiona przez PGE farma wiatrowa Zalesie działa zaledwie od początku tego miesiąca. – Po tej transakcji zwiększyliśmy naszą moc zainstalowaną w obszarze energetyki wiatrowej na lądzie do blisko 800 MW i ugruntowaliśmy naszą pozycję lidera energetyki odnawialnej w Polsce – skomentował Marcin Karlikowski, prezes zarządu spółki PGE Energia Odnawialna.

Farma wiatrowa Zalesie ma moc zainstalowaną 24,85 MW. Generowana przez nią energia ma odpowiadać zapotrzebowaniu prawie 38 tys. gospodarstw domowych i pozwolić na redukcję emisji CO2 o ponad 61 tys. ton rocznie.

Instalacja położona jest w województwie warmińsko-mazurskim w gminie Płośnica. Składa się z 7 turbin wiatrowych, każda o mocy 3,55 MW.

REKLAMA

PGE Energia Odnawialna nie podaje, od kogo kupiła farmę wiatrową, ani jaka była kwota transakcji.

Projekty wiatrowe w skali giga

Jak informuje Grupa PGE, docelowo zamierza ona osiągnąć poziom 1,5 GW mocy zainstalowanej w farmach wiatrowych. Po wykupieniu FW Zalesie ma w swoim portfelu elektrownie wiatrowe o łącznej mocy blisko 800 MW.

REKLAMA

Prezes zarządu spółki PGE Energia Odnawialna zaznacza, że rozbudowuje ona swój portfel zeroemisyjnych źródeł nie tylko poprzez własne inwestycje, ale też przez akwizycje.

W te działania wpisuje się zakup Farmy Wiatrowej Zalesie, która została uruchomiona 1 września br. Po tej transakcji zwiększyliśmy naszą moc zainstalowaną w obszarze energetyki wiatrowej na lądzie do blisko 800 MW i ugruntowaliśmy naszą pozycję lidera energetyki odnawialnej w Polsce – mówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

PGE Energia Odnawialna to obecnie największy producent zielonej energii w Polsce. W swoim portfelu OZE ma 21 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, cztery elektrownie szczytowo-pompowe i 29 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi około 2478 MW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

I Kaczor na to pozwala? Przecież energetyka wiatrowa jest be

Farmę wiatrową wybudowano na przykład za 100mln złotych a sprzedano państwowej firmie za 200. Wnioski? Jest ich wiele. Wszystkie druzgocące.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA