REKLAMA
 
REKLAMA

GE ma problem z pękającymi łopatami turbin wiatrowych

GE ma problem z pękającymi łopatami turbin wiatrowych
fot. Sander Weeteling/Unsplash

Pod koniec października na farmie wiatrowej w Niemczech uszkodziła się lądowa turbina wiatrowa. To był drugi taki incydent w zeszłym miesiącu.

Jak podaje portal „Recharge”, w lądowej turbinie wiatrowej wyprodukowanej przez amerykańskiego producenta General Electric (GE) w październiku dwukrotnie pękła łopata. Do zdarzeń doszło na farmie wiatrowej Alfstedt-Ebersdorf w Dolnej Saksonii, której deweloperem i operatorem jest Energiekontor.

Pierwsze uszkodzenie turbiny miało miejsce 15 października, natomiast kolejne pękniecie łopaty – w niedziałającej już turbinie, w której prowadzony był akurat kontrolowany zrzut pozostałych elementów uszkodzonej łopaty – nastąpiło 26 października.

REKLAMA

Seria uszkodzeń

Incydent pod koniec października był już trzecim – jak zaznacza „Recharge” – tego typu zdarzeniem w Niemczech z udziałem turbiny GE 5.3-158 o mocy jednostkowej 5,3 MW. W ubiegłym roku bowiem łopata takiej maszyny odłamała się na farmie wiatrowej Bürgerwind Gronau Epe.

Portal wskazuje, że producent notował podobne problemy na terenie Szwecji, na inwestycji Björkvattnet.

REKLAMA

Podczas zdarzeń na niemieckiej farmie wiatrowej nikt nie został ranny, ponadto GE zapewniał, że żadne plastikowe części łopaty nie zostały rozrzucone po okolicy. Operator elektrowni informował „Recharge”, że wciąż nie jest znana przyczyna incydentów i trwa dochodzenie. Producent turbin udzielił portalowi tylko ogólnych informacji potwierdzających zdarzenia.

Władze okręgu Rotenburg, do którego należy Alfsted, miał się zwrócić do Energiekontor o demontaż wszystkich łopat wirnika uszkodzonej turbiny.

Problemy turbiny GE w Polsce

W ubiegłym roku, w połowie maja, także w Polsce doszło do uszkodzenia turbiny wiatrowej GE. Konkretnie w elektrowni wiatrowej odpadł wirnik wraz z łopatami.

Zdarzenie miało miejsce w województwie łódzkim, na farmie wiatrowej Dąbrowice. To inwestycja należąca do spółki ENGIE Zielona Energia. Instalacja składa się z 13 turbin wiatrowych GE o mocy jednostkowej 2,75 MW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA