Pożar turbiny na farmie wiatrowej PGE

Pożar turbiny na farmie wiatrowej PGE
Fot. OSP Kołodzieje / Facebook

Silny wiatr wiejący nad Polską powinien doprowadzić do kolejnych rekordów produkcji energii wiatrowej. Skutkiem ubocznym silnego wiatru są jednak także awarie i pożary turbin wiatrowych. Do takiego zdarzenia doszło w pobliżu Kwidzyna.

Do pożaru gondoli oraz łopat elektrowni wiatrowej na farmie wiatrowej Kisielice II, położonej w powiecie kwidzyńskim, doszło wczoraj w godzinach porannych. Na miejscu zdarzenia pojawiło się kilka zastępów straży pożarnej oraz serwisanci farmy wiatrowej.

Podobnie jak w innych tego typu zdarzeniach działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu terenu i monitorowaniu wypalenia się turbiny wiatrowej. W wyniku pożaru nikt nie ucierpiał.

REKLAMA

Farm wiatrowa Kisielice II należy do największego producenta energii wiatrowej w kraju – spółki PGE Energia Odnawialna (PGE EO).

REKLAMA

Pierwszy etap farmy wiatrowej Kisielice został sfinalizowany już w 2007 r. Kilka lat później PGE Energia Odnawialna (działająca wówczas jeszcze jako PGE Energia Natury) przejęła go od hiszpańskiej Iberdroli. Na farmę wiatrową Kisielice I składa się 27 turbin o łącznej mocy 40,5 MW. Moc każdej turbiny wynosi 1,5 MW.

W 2015 r. PGE Energia Odnawialna podpisała umowę na budowę 6 elektrowni wiatrowych w drugim etapie tej inwestycji. Budowa została zakończona w 2016 r. W projekcie Kisielice II wykorzystano turbiny hiszpańskiego producenta Gamesa (obecnie Siemens Gamesa Renewable Energy) o jednostkowej mocy 2,07 MW. Gondole elektrowni wiatrowych zostały umieszczone na 100-metrowych wieżach.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.