Błyskawiczny rozwój energetyki wiatrowej w Rumunii

Rumunia to obok Polski najatrakcyjniejszy rynek energii wiatrowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Jeszcze w 2009 roku było tam zaledwie 14 MW elektrowni wiatrowych, dzisiaj ich liczba sięga już {więcej}650 MW.

Rumuński rynek dla operatorów farm wiatrowych przyciąga nowych zagranicznych inwestorów. Swoją pierwszą farmę wiatrową w Rumunii uruchomił właśnie włoski Enel Green Power. Park wiatrowy „Agighiol” znajduje się w regionie Valea Nucarilor i składa się z 17 elektrowni wiatrowych.

Jak przekonuje dyrektor wykonawczy Enel Green Power, Francesco Starace – to pierwszy z parków wiatrowych, które Włosi wybudują w Rumunii, a kilka projektów już wchodzi w fazę konstrukcyjną.

REKLAMA

Rumunia uważana jest za kraj o doskonałych warunkach wietrznych – jednych z najlepszych w Europie. W dodatku, atrakcyjność tamtejszego rynku podniosło wprowadzenie przez rumuńskie władze systemu zielonych certyfikatów. Zgodnie z prawem 220/2010 producentom energii z OZE przysługują 2 zielone certyfikaty za każdą wyprodukowaną megawatogodzinę energii do roku 2018 i jeden zielony certyfikat w późniejszym okresie. W sumie, władze w Bukareszcie gwarantują obowiązywanie systemu zielonych certyfikatów przez 15 lat, a ich ceny mogą kształtować się zgodnie z prawem w przedziale ok. 27-55 euro/MWh.

REKLAMA

Rumuńskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (AREE) szacuje, że do 2020 roku w Rumunii powstanie 5 GW farm wiatrowych, a całkowity potencjał energetyki wiatrowej w tym kraju w skali roku wynosi 23 TWh.

Kluczowy dla rumuńskiego rynku energii wiatrowej będzie warty 1,1 mld euro projekt czeskiego CEZ o nazwie Fantanele-Cogealac, który może zwiększyć potencjał energetyki wiatrowej w Rumunii o 600 MW. Budowę parku wiatrowego Fantanele-Cogealac spotykają jednak jak na razie bariery administracyjne oraz sprzeciw lokalnej społeczności, chociaż część turbin udało się już podłączyć do sieci. (Więcej o tej inwestycji czytaj w artykule Rozwój farm wiatrowych w Rumunii pod znakiem zapytania)

Obok Enel Green Power oraz CEZ, w lądowe farmy wiatrowe w Rumunii inwestują m.in. hiszpańska Iberdrola, portugalski EDP czy niemiecki RWE, a połączenie tego kraju z morzem otwiera ponadto możliwości rozwoju energetyki wiatrowej w wydaniu off-shore.

gr