Ile kosztuje budowa farmy wiatrowej w Polsce?

Ile kosztuje budowa farmy wiatrowej w Polsce?
Koszt budowy farmy wiatrowej w Polsce to około 6,8 mln zł/MW. Foto: Suzlon

{więcej}Jak wynika z analizy Ernst&Young, z kosztów inwestycji w farmy wiatrowe w Polsce, tylko 27% środków pozostaje w naszym kraju. 


Największy udział w kosztach inwestycji w farmy wiatrowe w Polsce mają turbiny, które są przywożone głównie z Danii i Niemiec czy Hiszpanii. Szacuje się, że największy udział w zaopatrzeniu polskiego rynku energetyki wiatrowej w elektrownie wiatrowe posiada Vestas (29%), a także hiszpańska Gamesa (22%). 
REKLAMA

Jak informuje Ernst&Young, średni koszt budowy farm wiatrowych w naszym kraju to w przeliczeniu na 1 MW zainstalowanej mocy 6,9 mln zł. 

REKLAMA

Analitycy E&Y szacują, że do 2020 roku w Polsce może powstać w sumie 11,5 GW elektrowni wiatrowych, co oznacza, że wartość inwetycji w energetykę wiatrową w naszym kraju może wynieść 86 mld zł. 

TPA Horwath szacuje, że w strukturze kosztów inwestycyjnych w przypadku budowy farmy wiatrowej w naszym kraju w przeliczeniu na 1 MW zainstalowanej mocy: około 5,45 mln zł to koszt turbiny wiatrowej, budowy infrastruktury drogowej i fundamentów – 0,51 mln zł, kosztów przyłączenia  – 0,41 mln zł, projektu instalacji – 0,25 mln zł. Pozostałe koszty to budowa wewnętrznej sieci energetycznej i ubezpieczenie – po 0,1 mln zł. Natomiast koszt przygotowania projektu to ok. 180-300 tys. zł, na co składa się koszt opracowania projektu technicznego, studium wykonalności, raportu środowiskowego, pomiarów siły wiatru, badań geologicznych, a także koszty postępowań administracyjnych. 
gramwzielone.pl