Kontrakt na 30 km linii 110 kV dla wiatraków w woj. zachodniopomorskim

Kontrakt na 30 km linii 110 kV dla wiatraków w woj. zachodniopomorskim
Fot. Elektromontaż Wschód

Specjalizująca się w budowie infrastruktury elektroenergetycznej firma Elektromontaż Wschód z Białegostoku poinformowała o zdobyciu kontraktu na budowę linii elektroenergetycznej, którą zostanie wyprowadzona moc z farmy wiatrowej mającej powstać w woj. zachodniopomorskim.

Elektromontaż Wschód do końca tego roku ma zbudować blisko 30-kilometrową linię kablową 110 kV wraz z linią światłowodową oraz pięciopolowy RS 110 kV na potrzeby farmy wiatrowej, która powstanie w województwie zachodniopomorskim.

Inwestorzy z branży OZE doskonale zdają sobie sprawę, że piętą achillesową jest instalacja elektroenergetyczna źródła odnawialnego i prace wykonywane na styku z energetyką zawodową. Grupa firm o specjalności elektroenergetycznej od wielu lat pracujących ze wszystkimi operatorami systemów dystrybucyjnych w Polsce zapewnia najlepszą i kompleksową obsługę w tym zakresie. Jest to gwarant terminowego podłączenia i przesyłu wyprodukowanej energii do sieci – zapewnia w komentrzu dla Gramwzielone.pl  Ireneusz Gołub z białostockiej firmy.

REKLAMA

Elektromontaż Wschód nie podaje innych informacji na temat tego kontraktu. Wiadomo jeszcze tylko, że chodzi o budowę infrastruktury dla elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 88 MW.

Wiadomo, że farmę wiatrową o takiej mocy ma postawić w woj. zachodniopomorskim Polska Grupa Energetyczna. To efekt wygranej w aukcji z listopada 2018 r., w której spółka PGE Energia Odnawialna zabezpieczyła sprzedaż energii po gwarantowanej cenie dla projektu o roboczej nazwie „Klaster”.

Na park wiatrowy „Klaster” składają się trzy mniejsze projekty – Karnice II o mocy 22 MW oraz Starza i Rybice o łącznej mocy 66 MW.

Niedawno o kontrakcie na dostawę turbin dla tego projektu informował duński Vestas. Dostawy, których rozpoczęcie zaplanowano na trzeci kwartał, a zakończenie na ostatni kwartał br., mają objąć 10 turbin V110 o jednostkowej mocy 2,2 MW oraz 33 turbiny V100 o jednostkowej mocy 2 MW.

REKLAMA

W komunikacie na temat wygranej aukcji spółka PGE Energia Odnawialna informowała o mocy projektu „Klaster” na poziomie 97,18 MW, wymieniając jednak później liczbę i moc jednostkową wiatraków, których iloczyn dawał sumę 88 MW.

W odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl z prośbą o wyjaśnienie tej różnicy spółka odpowiedziała, że „wartość 97,18 MW jest mocą zainstalowaną elektryczną farmy wiatrowej zgodnie z informacją PURE nr 44/2016 z dnia 21 września 2016 roku i uzyskanymi zaświadczeniami o dopuszczeniu projektu „Klaster” do aukcji, natomiast 88 MW to łączna moc znamionowa/nominalna planowanych do instalacji elektrowni wiatrowych”.

Realizacja inwestycji wchodzących w skład projektu „Klaster” ma pozwolić PGE na zwiększenie łącznej zainstalowanej mocy farm wiatrowych o 18 proc., co umocni największy państwowy koncern energetyczny na pozycji krajowego lidera w produkcji energii wiatrowej.

Zwiększy się moc zainstalowana w należących do PGE farmach wiatrowych z 549,98 MW do 647,16 MW, a według szacunków średnioroczna produkcja zielonej energii w Grupie wzrośnie z ok. 1841 GWh do 2119 GWh.

Zdobywając zamówienie na realizację tego projektu, Elektromontaż Wschód wznowi swoją aktywność w zakresie zamówień realizowanych na krajowym rynku wiatrowym, po kilku latach stagnacji w inwestycjach wiatrowych w Polsce.

Białostocka spółka brała dotąd udział w realizacji farm wiatrowych o mocy blisko 300 MW. Elektromontaż Wchód był m.in. głównym wykonawcą farm wiatrowych Parsówek o mocy 26 MW i Iława o mocy 12 MW, a także uczestniczył w budowie farm wiatrowych m.in. Grajewo (75 MW), Tolkowice (48 MW), Bobry (40 MW), Dąbrowice (39 MW), Szydłowo (16 MW) oraz Popowo-Wojewodzin (14 MW).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.